Божидар Димитров скандално пред ПИК: Майната му на Бареков! Той вече е обект на исторически проучвания
Реформаторският блок и „Атака” са като неговата партия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Историкът Божидар Димитров сравни ислямския фундаментализъм и Мохамед с „България без цензура” и нейния лидер Николай Бареков. От своя страна политикът-евродепутат му отговори, че е част от поръчковата научна мисъл (Вж. в Още по темата). Потърсихме Божидар Димитров за коментар по темата.
- Г-н Димитров, Николай Бареков Ви причисли към поръчковата научна мисъл във връзка с Вашето изявление вчера?
- Майната му на Бареков – това е моят коментар.
- Само това ли ще кажете?
- Да, това ще кажа?
- Той смята, че сте му приятел. Защо го нападате?
- Бяхме приятели. Щом така казва за мен – поръчковата научна мисъл, какво да кажа аз? Майната му – в смисъл, че не ме интересува какво е казал. Тъй като партията му се разсипа, той вече е обект на исторически проучвания. И не са поръчкови, а аз не съм и правил проучвания. Той сам наричаше това, което прави, политически проект и вероятно го е казал по адрес на вчерашното ми изявление – че Мохамед не е религия, а увит в религиозна окраска политически проект вероятно на богати арабски търговци, които са се борили за нови пазари, които могат да бъдат постигнати само въз основа на една завоевателна идеология, което е и станало. Създаване на едно религиозно учение, което да се наложи по целия свят. В рамките на 100 години завладяват цяла Северна Африка и целия Близък Изток, Анадола, прехвърлят в Европа. При Босфора са спрени от кан Тервел, който в 717 г. избива 195 000 араби. От 200 000 се спасяват само 5000...
- Не е ли странно, че сравнявате Мохамед с Бареков?
- Не, аз го давам като пример – хората да ме разберат, защото много не разбират. Всяко нещо, което е политически проект, може да се сравнява. Комунизмът също е един политически проект. Той е много по-близък до Мохамед. Пак има идеология, макар и атеистична.
Аз така и написах – Бареков е много по-скромен от Мохамед. Той заявяваше, че иска да управлява България. Назначаваше и министри – Росен Петров, ако си спомняте – за министър на вътрешните работи.
- Други подобни проекти има ли в България?
- Много има. Почти всички партии са такива. „Атака” например. Политически проект е Реформаторският блок – партии, които не могат да се обединят в една, правят блок и тръгват заедно. Те така и се наричат и не се свенят – всички, които правят партии, казват – „политически проект”. Например политически проект ЛИДЕР или политически проект Реформаторски блок. Те не казват – правим партия, а казват – ние осъществяваме един политически проект.
- ГЕРБ такъв проект ли е?
- Не, не мисля, че е такъв проект по една проста причина – че това е една действително масова партия. Когато говоря за политически проекти, те обикновено са малки партии. Българският народ съвсем не е простодушен, както го смятат. Той много бързо усеща кое е менте-партия, т.е. политически проект, и кой е истинска партия. ГЕРБ излезе на терена като завършена партия, след като премина един период на гражданско движение, с точно определени правила, процедури и т.н. А Бареков като пример – един ден беше за монархия, а на другия ден беше за република и т.н. Това не е партия, а именно е политически проект, който гледа да спечели гласове по всички възможни начини, както и стана. Но те стигнаха само да влезе в парламента – и в европейски и в българския.