BG EN

Бойко Борисов похвали превозвачите: Показаха класа и европейската толерантност трябва да бъде над всичко

ЧАС ПИК

Бойко Борисов похвали превозвачите: Показаха класа и европейската толерантност трябва да бъде над всичко

18438
на 25.04.2016
Бойко Борисов похвали превозвачите: Показаха класа и европейската толерантност трябва да бъде над всичко
Автор:   ПИК

Меркел откраднала идеята на премиера за зоните за сигурност

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

"В Европа влизаме от криза в криза и Европейската народна партия е тази, която свършва голяма част от работата, но и понася най-много щети, защото е подложена под ударите на националистите, псевдопатриоти и популисти, ежедневно трябва да разяснява всяка една политика, която води." Това заяви премиерът Бойко Борисов пред делегатите от срещата на кампанийните мениджъри на Европейската народна партия (ЕНП).

препоръчано

Борисов допълни, че днешната среща ще уеднакви посоката по която ЕНП върви и прагматичната политика на партията да стане достояние на хората. "Преди години много беше модерно и много партии искаха да са като СИРИЗА, тогава СИРИЗА набираше мощност в Гърция, говореше се как ще се вдигат заплати, пенсии, как няма да се зачитат международните финансови институции. Само след година и половина нито едно от тези неща не е факт, каза Борисов.

Той коментира и днешната му среща с превозвачите и туристическия бранш, и припомни, че в продължение на 10 години всеки януари в нарушение на всякакви закони гръцките фермери затварят международните ни пунктове по безобразен начин и по месец и половина блокират пътя и нашите превозвачи не само търпят финансови загуби, но и унижението да живеят там по три-четири-пет дена, докато им скимне да ги пропуснат. "Днес аз съм им благодарен, че показаха класа и европейската толерантност трябва да бъде над всичко и се съгласиха за Великденските празници да не блокират от българска страна границата", каза Борисов.

Той се надява гръцките фермери да не постъпят както предходните години, защото това би било голяма обида за толерантната българска нация. Той се надява и ЕК да не допуска това да се случва отново, а отговорът на еврокомисаря, че това е работа между България и Гърция е крайно незадоволителен и безотговорен, защото това е международен път. 

"Нашето правителство прави огромни усилия за тази евроатлантическа солидарност. Ние не се съгласихме и не построихме ограда с Гърция, каквато половината европейски държави направиха, само защото са ни съседи. Искрено се надявам те (бел.ред. - гърците) да изпълнят шенгенските си ангажименти и най-вече да спазят поетия ангажимент на ЕС за затваряне на Балканския път. За съжаление все още сме далеч от каквото и да е задоволително решение", коментира премиерът.

Според него, е много трудно да се обясни на българите, защо 7 млн. евро се изсипаха в Гърция за охрана на границата, а в България 6 млн. евро, като сухопътната ни граница с Турция е колкото гръцката граница, а Черно море е толкова топло, колкото и Егейско. Страната ни, по думите на премиера, полага много усилия, за да докаже, че е истинска шенгенска граница.

Под ударите на популизма много европейски държави се поддават, защото ние имаме примера със СИРИЗА, а сега след последните избори се вижда, че това все повече се разгъва като политика и ако ЕНП не е гъвкава, "всяка една грешка се наказва изключително тежко". 

Борисов заяви, че преди година е предложил на ЕС решение, а е трябвало да се проведат много заседания и дори извънредни такива, за да се приеме решението, което той е предложил първоначално, но вече има 1 млн. бежанци. Решението, според Борисов е било простичко - затварят се всички граници на ЕС и се оставят само официалните контролно-пропускателни пунктове и всеки, който иска да мине през границите минава от там. Ако не искат да го приемат това, не се пропуска нататък, но все някъде бежанците трябва да отседнат и там, където биват спирани - да се направи бежански лагер и да се осигури нормално човешко съществуване. Когато половината държави в Европа не искат да поемат бежанци, всичко се поема от няколко - Германия, Австрия и страните от Бенелюкс. Според него това би било честно и към самите имигранти, защото не стават лесна плячка на каналджиите. 

Борисов коментира и че социалните системи на развитите европейски страни вече прегряват, защото по 400-500 евро месечно, колкото са заплащанията за бежанец са в пъти повече от пенсията, например на един пенсионер, която е 150 евро на месец. "Изведнъж се получи едно рязко разминаване между желаното и действителното. Дори канцлерът Меркел е била подложена на напрежение, а тя била направила за последните години неща, които щели да останат в историята. 

Относно релокацията, Борисов заяви, че насила не могат никого да задържат в България, Румъния или Полша. "Ние приехме да вземем 1200 души по релокация, но те като не искат да стоят в България, трябва насила да ги затворим. Неслучайно към момента ние имаме двама, които са дошли в България по релокацията, и единият избяга. Той иска в Австрия, Швеция, Германия, не в България. Те не искат и в Унгария, Чехия, Полша, искат в Австрия, Швейцария, Швеция, Великобритания", коментира той.

Според него, не добре се комуникира и споразумението с Турция, че парите, които се дават на страната не са за подпомагане на държавата, а за строежа на бежански лагери. Премиерът разказа как преди 6 месеца, когато бил в Истанбул и след това в Брюксел е предложил да бъдат изградени зони за сигурност, близо до сирийската граница, а идеята му била приета с присмех, а сега е чул Меркел да говори за зони за сигурност, защото няма нещо по-естествено ако има война, да бъдат издърпани хората от мястото и да им се осигури от НАТО зона за сигурност и като се намери политическо решение, да се върнат по домовете си.

"Първо и най-важно е да водим правилна политика, прагматична и близка до действителността, да предлагаме решения и да обясняваме на обществото, защото е така", каза Борисов. Той посочи, че все още му е трудно да обясни на българите, защо Южен поток е неизгоден за ЕС, а Северен поток 2 изгоден, какъвто и комуникатор да си - няма как да го обясниш. И когато се взимат такива решения, Брюксел трябва да знае, че държавите, които сме поставени под такова напрежение, нашите комуникатор и ние самите, трябва да съумеем да го обясним. Как да обясня, че за Шел това е добро, а за "Булгаргаз" не е добро.

Борисов коментира и финансовото състояние на държавата, като заяви, че ако се вдигне дефицитът (към момента има 3% праг на дефицита и 60% на външния дълг), а огромна чат от европейските държави имат много над 60% външен дълг и много от тях имат над 3% дефицит - това означава, според премиера, че с толкова процента се финансира бюджетът през дълга и това е допълнително харчене на пари, които не си изкарал, но за които се плащат лихви. Затова Борисов заяви, че всеки премиер от ЕНП трябва да спазва 3% праг на дефицита.

Цветан Цветанов пък посочи, че създаването на политически формации като Подемос и СИРИЗА, означава, че има нови предизвикателства пред ЕНП и всички системни партии. Според него прави впечатление, че всяко непопулярно предложение, което обаче води до развитието на ЕС, минава с гласуване, което трябва да бъде подкрепено от системни партии, затова ЕНП като най-голяма политическа формация в ЕС са най-натоварени, а популистките течения получават стимул и водят политика, с която да спечелят гласове, но не и да водят политика, която да решава проблемите на хората. 

Цветанов заяви, че в София ЕНП ще очертае новите перспективи и предизвикателства пред партиите, част от ЕНП.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 85
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК