Легитимността на днешното заседание на парламента е под въпрос
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В ГЕРБ нямат единно мнение дали да сезират Конституционния съд за решението на председателя на парламента днес да открие заседанието без да е извършена електронна регистрация на депутатите. Първоначално лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че ще внесат питане до КС. Впоследствие пред журналисти в кулоарите обаче, зам. председателят на парламентарната група Красимир Велчев заяви, че няма да го правят, тъй като Конституционният съд не можел да се занимава с казуси от вътрешния правилник на Народното събрание. По-късно Бойко Борисов обаче пак повтори, че ще сезират КС.
Припомняме, че днес при първоначалната регистрация парламентът пак не можа да събере кворум. След това председателят на парламента Михаил Миков даде 30 минути на депутатите, след което направи втори опит за даване на начало на заседанието. Тогава обаче той приложи неочакван трик, като предложи вместо чрез електронна регистрация, наличността да бъде проверена чрез преброяване от квесторите.
Те обявиха, че са налице 207 депутати в залата, след което Миков удари звънеца и обяви начало на заседанието, позовавайки се на чл. 48 от Правилника за дейността на Народното събрание, чиято ал. 1 повелява: „Председателят открива заседанието, ако присъстват повече от половината от народните представители“.
Проблемът в случая е, че има и ал. 2, в която се казва: „Проверка на кворум се извършва чрез компютризираната система за гласуване преди откриване на заседанието“.
Според Михаил Миков ал. 2 е изпълнена, тъй като компютризирана проверка е била проведена. Макар че тя не е показала наличност на изискуемите депутати, било очевидно присъствието на повече от 121 депутати, заради което и той поискал ръчно преброяване, обясни Миков.
Според Красимир Велчев обаче „физическото присъствие не значи политическо присъствие“ и „по този начин те нарушават волята на народните представители“. Свидетели сме на политическо насилие в българския парламент, каза още зам. председателят на ПГ на ГЕРБ.


