ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През миналата година от близо 108 хиляди починали българи - над 70 хиляди са поради причини, свързани с органите на кръвообращението, сочат данни на НСИ, информира БТА.
Според родната статистика - от 1500 починали българи на 100 000 души - близо 1000 са поради причини от сърдечно-съдов характер. От тези хиляда смъртни случая - близо една трета се падат на исхемична болест на сърцето, която е една от водещите причини за смъртност както у нас, така и в рамките на ЕС.
Анализът на Евростат оформя две основни групи като причини за смъртност - "податливи" причини - когато човешкият организъм по един или друг начин е по-податлив към определено заболяване.
И потенциално "предотвратима" смъртност - когато здравната система на дадена страна може да предотврати чрез по-добрата си намеса фаталният изход за човешки живот. Над 590 000 "податливи" смъртни случая в ЕС са можели да бъдат потенциално избегнати от здравните системи със съответното по-добро здравеопазване.
Други над 1 милион смъртни случая в ЕС се водят в графата на т.нар. "предотвратими" смъртни случаи в общественото здравеопазване на ЕС, отчита анализът на Евростат. По данни на европейската статистика - болестите на сърцето /и по-специално исхемичната болест/ са сред водещите, но предотвратими причини за смъртност сред европейските граждани. Най-ниски коефициенти в групата на т.нар. "предотвратими" смъртни случаи са регистрирани в страни като Испания, Кипър и Италия - по около 150 на 100 хиляди, Гърция - 163 и Швеция - 167.
Най-високи стойности на "предотвратими" смъртни случаи са отчетени в страни като Литва - 440 на 100 хиляди, Латвия - 410, Унгария - 403, Словакия и Румъния - по 345 и др. България се нарежда в "златната среда" по "предотвратими" смъртни случаи в ЕС - 242 на 100 хиляди души.
Сред страните на ЕС най-ниски коефициенти на "податливи" смъртни случаи са регистрирани във Франция - 76 на 100 000, Испания - 88, Италия - 90, Кипър и Швеция - по 95 случая на 100 000 жители. Най-високи коефициенти на смъртност от подобен характер са отчетени в Латвия - 325 случая на 100 хиляди души, Литва и Румъния - по 306 и др. За България са регистрирани 272 "податливи" смъртни случая на 100 хиляди души население. Анализът на Евростат отчита, че мъжете в ЕС умират повече от жените и по двата показателя за смъртност - "податливост" и "предотвратимост".