БОМБА в ПИК! Кога Доган за първи път извади жълт картон на Местан? С какво Доган никога не би направил компромис? Най-младият лидер на ДПС ексклузивно пред ПИК!
Странно е Местан да ходи в чуждо посолство, а службите да осигуряват сигурността му, категоричен е Мустафа Карадайъ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Драматичните процеси в ДПС продължават да са най-горещата тема в националната политика.
След единодушното решение на ръководството на ДПС за изключване на Лютви Местан, на трима депутати - Мустафа Карадайъ, Рушен Риза и Четин Казак бе възложено да поемат ръководството на партията до избиране на нов председател през пролетта на 2016 г.
Агенция ПИК се свърза с най-младия от тримата временни водачи - Мустафа Карадайъ, за да чуе неговата гледна точка.
Г-н Карадайъ бе първият председател на младежката организация на ДПС, в момента е народен представител, член на парламентарната комисия за борба с корупцията.
Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ
- Г-н Карадайъ, вчера призовахте Лютви Местан и останалите депутати, които напускат ДПС да излязат и от Народното събрание. Смятате ли, че те ще се съобразят с настояването ви?
- Познавайки правилника на Народното събрание, мога да кажа, че няма по какъв начин Местан и останалите да бъдат задължени да напуснат парламента. Но като се има предвид системата на избори в България, се гласува за политически партии и предложени от тях партийни листи.
От тази гледна точка всеки народен представител, който има желание да е независим и който вече не е част от партията, от чийто листи е избиран, той пак има шанс да остане в парламента - като се яви на избори с друга политическа сила. Но след като вече не споделя ценностите на партията, от която е избран, би било редно да не подменя вота на избирателите, които са гласували за политическата сила, която го е издигнала. Това е принципната картина.
Години наред симпатизантите на ДПС гласуват за партийните листи. От тази гледна точка смятам, че и в по-задните места на листите има достатъчно достойни хора, които олицетворяват партията и по този начин са допринасяли за по-високите изборни резултати.
Нормално е Местан и останалите, които напуснаха партията, да напуснат и парламента, ако имат достойнство.
- Как си обяснявате вулгарното поведение на Местан, който вчера се появи с турски дипломати на събитията в Могиляне, но обърна гръб на възпоменателното събиране за жертвите от Възродителния процес?
- Вече 25 години ДПС със своите структури на местно и на общинско ниво организира мероприятия, в това число и възпоменателни митинги за жертвите на Възродителния процес. От тази гледна точка, на организирано мероприятие на ДПС, да се възползват други хора е недостойна постъпка. Въпросните хора постъпват като в поговорката - "С чужда пита помен прави".
Всички ние видяхме, че нашите избиратели са достатъчно търпеливи и не отговориха на провокациите, за да няма напрежение. А дали хората, които напуснаха ДПС осъзнават действията си или не, то това си е за тяхна сметка.
- Стана ясно, че Лютви Местан се е срещнал тайно с турския премиер Давутоглу в резиденция Бояна на 15 декември. Това ли преля чашата на търпението на Ахмед Доган, който само два дни по-късно го разкритикува пред елита на ДПС?
- От самото си създаване ДПС е доказала, че е национално отговорна партия, независимо от етикети, които ни лепяха.
На вашия конкретен въпрос за изключването на г-н Лютви Местан, по-скоро причините са комплексни.
- Защо?
- Защото на миналогодишното новогодишно тържество, медиите бяха оценили, че в своето изказване г-н Доган е показал жълт картон на г-н Местан.
В края на всяка година, ние правим равносметка и очертаваме рамка на бъдещите ни действия. Нормално е да прозвучат и политически изказвания.
В края на 2014 г. прозвуча критика към г-н Местан. От него се очакваше да коригира политическото си поведение. Но вместо това, той за тази 1 година той задълбочи тези процеси, вместо да се поправи.
От тази гледна точка, ние съгласно нашите правила, сме взели съответните решения, за да може да функционира ДПС на базата на своите ценности.
- С кои критики на Доган не се съобрази Местан?
- Една от забележките към него беше неспазването на устава и опитите за подмяна за взимане на решения. Една част от решенията се взимаха еднолично, а може би някои от тях бяха за лична употреба, което в ДПС не е ценност.
В ДПС ценност е колективната работа и функционирането на колективното тяло на базата на екипната работа на всички свои органи.
Това е едно сериозно нарушение. Ние сме длъжни да спазваме екипния принцип.
- Кои решения визирате, че Местан е използвал за лична употреба?
- В момента не бих искал да конкретизирам. Аз предлопожих, че някои от едноличните му решения са били за лична употреба. Но както ви казах това е само предположение.
- В своята реч Ахмед Доган каза, че нерадостната съдба на Местан ще бъде последвана и от всеки друг, който си позволи да застане срещу националните интереси. Как тълкувате думите му?
- Защитата на националните интереси е основна ценност на ДПС още от самото му създаване. За всеки, който по един или друг начин си е позволявал да нарушава тази ценност, са се взимали мерки. И друг път се е стигало до изключване заради нарушението на този принцип.
Случи се и нещо странно на организираните от ДПС мероприятия вчера. Както вие казахте, Местан и колегите му присъстваха там с чужди дипломати. Нещо повече - Местан сподели, че е бил в посолство на чужда държава, забележете, за да осугири сигурността си. Доколкото аз знам, Местан е пристигнал там с кола и гардове на НСО.
Смятам, че нашата държава има достатъчно ресурс, за да осигури сигурността на всеки свой гражданин, включително и на политиците. В ситуацията с Местан се получава оксиморон - службите да осигуряват сигурността му в чуждо посолство. Не мога да разбера подобно нещо.
- Какви други послания отправи Доган по време на срещата на парламентарната група?
- Г-н Доган, в своята реч, която представляваше анализ на събитията, които текат в национален, европейски и световен план, обърна внимание, че трябва да сме внимателни и да наблюдаваме процесите в България, в региона и в геополитически план, защото в момента времената са сложни.
Наблюдава се преконфигуриране в световен план. Европа по някакъв начин трябва да намери своето място и да го заеме.
В геополитически план около нас има сложни процеси, включително част от тези процеси рефлектират и върху държавата ни. Един от тези процеси е проблемът с бежанската вълна.
В този контекст политиците не само от ДПС трябва да бъдат много внимателни, за да може България да си търси интересите не само в национален, но и в световен план.