Борбен Гришо не успя да сътвори сензация срещу Федерер

8707
на 08.01.2016

Първата ракета на България Григор Димитров отпадна на 1/4-финалите на турнира в Бризбейн (Австралия), след като загуби в много качествен мач срещу защитаващия титлата си Роджър Федерер (Швейцария) с 4:6, 7:6(4), 4:6.

Миналата година двамата се срещнаха на същия турнир, но на 1/2-финалите и Федерер спечели с 6:2, 6:2. Водачът в схемата Федерер има 3 победи от 3 мача срещу Григор, като 24-годишният хасковлия взе пърият си сет срещу бившия №1 в света.

Двубоят започна с три експресни гейма за сервиращите, след което Федерер поведе с 2:1. Първят по-равностоен гейм бе четвъртият, в който се стигна до 30:30, но с две отлични разигравания Григор си взе подаването за 2:2.

Федерер записа трети пореден сервис гейм на 0 и съвсем скоро отново бе ред на Гришо да сервира. Непредизвикана грешка от форхенд донесе първи брейкбол на швейцареца при 30:40, но след два мощни сервиса и топка в аут на Федерер резултатът бе изравнен – 3:3.

ФекЕкс отново бе перфектен на сервис като Григор все пак взе първата точка в подаването на съперника си. В осмия гейм рекордьорът по титли от Големия шлем пак стигна до 30:30, а българинът демонстрира концентрация и се измъкна от ситуацията за 4:4.

След поредния много бърз гейм за световния №3, Димитров трябваше да сервира за оставане в сета. Федерер пък бе решен да си свърши работата още тук и при 15:40 стигна до два сетбола. В тежкия момент обаче на помощ на Гришо се появи отличния му сервис и двете възможности бяха набързо заличени. След бекхенд в мрежата обаче Федерер стигна до нов сетбол. Последва вълнуващо разиграване на мрежата, при което швейцарецът имаше и малко късмет, а в крайна сметка топка в мрежата на Димитров значеше и сет за съперника му.

Първите два гейма на втория сет приличаха на случващото се през първата част – гейм на 0 за Федерер и малко по-труден гейм за Григор.

Българската гордост демонстрира, че може да е опасен и при сервис на съперника при следващото подаване на швейцареца, когато след няколко впечатляващи ретура стигна до 40:40. Роджър все пак се справи и отново бе напред в резултата – 2:1.

Григор пък отвърна с лесен гейм за 2:2, след което показа, че се чувства все по-добре при сервис на швейцареца. Федерер обаче продължи да бъде на много високо ниво и след гейм на 30 поведе с 3:2.

В следващия гейм Григор трябваше да се измъква от трудна ситуация, но показа отлична концентрация и се справи с два брейкбола, а след феноменално разиграване стигна и до предимство, което оползотвори за 3:3.

Това очевидно вдъхнови допълнително самочувствие на Димитров, който демонстрира изключителна игра при сервира на Федерер и след отлични ретури и перфектни уинъри поведе с 40:15, след което използва още първата си възможност за пробив, карайки съперника да изпрати топката в мрежата.

Григор бе на гребена на вълната и затвърди пробива с първия си сервис гейм на 0 в мача, при който демонстрира и изключителен прехвърлящ удар, матирал Маестрото.

С бърз гейм в своя полза Федерер спря серията на Григор, който при 5:4 сервираше за спечелване на втория сет. Притиснат до стената, швейцарецът заигра агресивен тенис в решителния момент, започна да излиза повече на мрежата и за наше съжаление успя да върне пробива при първата си възможност при 30:40.

ФедЕкс продължи серията си с нов бързо спечелен сервис гейм и така малко, след като бе близо до успеха в сета, Григор вече трябваше да сервира за влизане в тайбрек и оставане в мача.

Григор обаче запази хладнокръвие и с втория си гейм на 0 вкара сета в решителен тайбрек. А той започна перфектно – минипробив за 1:0 и нов за 4:1 след дълбок ретур и грешка на Федерер.

Швейцарецът отново заложи на излизане на мрежата, за да върне единия минипробив за 5:2, но пък направи истински подарък с първата си двойна грешка в мача, след която Григор поведе с 6:3. Федерер върна още един минипробив за 6:4, но след отличен уинър от бекхенд сетът бе в историята след 7:4 за Димитров, който спечели първия си сет срещу своя идол.

Григор стартира решителния трети сет с предимството, че сервира първи и набързо поведе в резултата. Като цяло първите четири гейма преминаха изключително бързо като в тях двамата взеха едва по една точка при сервис на съперника.

В третия си сервис гейм обаче играта на Григор се разпадна, той допусна няколко непредизвикани грешки и след 15:40 и спасен един брейкбол, Федерер се възползва от втората си възможност след нова топка в мрежата на българина и поведе с 3:2.

Пробивът бе набързо затвърден, а Григор бе пред угрозата да допусне и втори, след като губеше с 0:30 в следващия гейм. Четири поредни точки обаче значеха гейм за българина за 3:4.

След гейм на 15 Федерер се доближи максимално близо до победата, а изглеждаше, че тя ще дойде още в следващия гейм. В него швейцарецът поведе с 40:0 и имаше три мачбола. Димитров обаче не се предаде и след пет поредни точки, последната от която дошла след ново зрелищно разиграване, намали пасива си на 4:5 и остави на Федерер да се бори за победата на свой сервис.

Маестрото обаче се справи великолепно с тази задача и след гейм на 0 узакони своята победа и класиране на полуфинал, където ще срещне Доминик Тийм.

САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи
ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО)