Борислав Цеков гневно: Спрете експериментите с Изборния кодекс

Епицентър

Борислав Цеков гневно: Спрете експериментите с Изборния кодекс

27741
на 02.09.2023
Борислав Цеков гневно: Спрете експериментите с Изборния кодекс
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Пак стана 12 без 5 преди изборите и лобистите за машинно броене на гласовете се активизираха. Страшно щяло да стане, ако не се върнело машинното броене, обявиха гороломно от ЦИК и нейния казионен “обществен” съвет. Знаете ли защо?

препоръчано

Защото според тях местните избори били много сложни и това щяло много да затрудни изборната администрация, понеже ще се гласува с по три интегрални бюлетини, а в градовете с районно деление - даже с четири. Да се смееш ли, да плачеш ли! Безпочвени твърдения, които целят две неща. Това пише в свой анализ за "Труд“ юристът Борислав Цеков от Центъра за нова Европа. И още:

Първо, да насърчават мързела и некомпетентността на изборната администрация в секционните комисии, вместо ЦИК да се стегне и да проведе адекватно обучение. И, второ което е по-важното - това е алибито им, за да върнат безконтролното и силно уязвимо за манипулации машинно отчитане на гласовете, каквото има само в Бутан и Венецуела, но е отречено в развитите демократични държави.

Ще припомня, че в България са провеждани далеч по-сложни избори, при това в аналогови времена, когато нямаше дори принтери в секциите, да не говорим за мобилни комуникации. Изборите тогава бяха перфектно организирани, а администрацията си вършеше работата без проблеми. Така например, през октомври 1991 г. се проведоха избори 5 в 1.

Гласувахме за депутати, за кметове на общини, за кметове на населени места, за районни кметове в градовете с районно деление, както и за общински съветници. При това - забележете, че нямаше интегрална бюлетина, а всяка партия, коалиция или независим кандидат бяха с отделни бюлетини - над 150 бюлетини бяха подредени в “тъмната стаичка”.

Освен това имаше цветни бюлетини, бюлетини с една или повече цветни ленти и пр. А пък член на секционната комисия правеше отметка на ръка в личния паспорт на гласоподавателя “гласувал в избори за..., дата...”.

Нямаше обаче “обществен съвет” и ЦИК си беше на мястото и явно затова изборите през 1991 г., които наистина бяха сложни от организационно гледище, минаха перфектно. И всичките след тях. Сега, при днешните технически възможности и комуникации, им било сложно!? Ново двайсет е, че им било малко времето от 7 дни между два тура и трябвало да е 14 дни, за да сколасат с отпечатването на бюлетини. Е, на Луната ли се печатаха през 1991 г., а и винаги след това, бюлетините, та беше напълно достатъчен 7-дневния срок?

Спрете с мрънкането и експериментите с Изборния кодекс преди избори. Ако не сте кадърни да работите качествено и в срок, както са правили тези преди вас при далеч по-лоши условия - оставка и да идват други.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 10 май - Овните да внимават в отношенията с близки и познати, неприятна новина ще ядоса Водолеите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 10 май - Овните да внимават в отношенията с близки и познати, неприятна новина ще ядоса Водолеите
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Мария Габриел проговори защо не е в евролистата на ГЕРБ и дали е обидена заради проваленото й премиерстване (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Мария Габриел проговори защо не е в евролистата на ГЕРБ и дали е обидена заради проваленото й премиерстване (ВИДЕО)
ново
Днес: 113
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК