Борисов пред руския вестник "Известия": България реши проблема с нелегалните мигранти
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България успя да реши проблема с нелегалните мигранти и да спре притока им по т.нар. „Балкански маршрут“, заяви министър-председателят на страната Бойко Борисов в интервю пред руския вестник „Известия“, цитиран от Фокус.
При това той подчерта, че особена роля в решаването на проблема играе Турция: благодарение именно на политиката на турския президент Реджеп Тайип Ердоган през последните година и половина и един мигрант не е пресякъл незаконно границата на страната. Миграционната криза ще стане основната тема на срещата на високо равнище на Съвета на ЕС на 28 и 29 юни, където България вече половин година е страна-председател.
„София спря потока от бежанци по "Балканския маршрут“, заяви пред „Известия“ Бойко Борисов. Същевременно той отбеляза географското положение на страната, намираща се на външната граница на Европейския съюз.
„Нашата страна заема ключово стратегическо място, включително и защото сме близо до Турция. Нашите граници са доста дълги и се минават както по море, така и по суша“, допълни Бойко Борисов. „Нашата граница с Гърция, която е дълга около 600 километра, играе важна роля. Тази страна е част от Шенгенската зона, така че на границата с нея, за разлика от тази с Турция, не сме установили никаква защита“, допълни той
Министър-председателят подчерта, че споразумението за бежанците, сключено между Брюксел и Анкара през 2015 г., играе важна роля при решаването на проблема с незаконната миграция. Според него Турция е затворила границите си за мигранти към Европейския съюз в замяна на парична помощ за тяхното сдържане, ускорено решение на въпроса за безвизовия режим и приемането на Турция в ЕС.
„Споразумението с Турция трябва да работи въпреки реториката на нашите колеги, преди всичко в Западна Европа по отношение на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган“, каза Бойко Борисов. „Вече почти две години той изпълнява всички ангажименти и задължения, които Анкара пое. Поради турската политика миграцията към България е достигнала почти нулева стойност през изминалата година и половина“, уточни той.
Политикът цитира пример, когато около 40-50 хил. имигранти са се били запътили към България от турския град Одрин в северозападната част на Турция. Турското ръководство, според премиера, е пренасочило тези хора към Истанбул и ги е разпределило по бежански центрове.
Подобни показатели бяха постигнати не само чрез споразумението. Така по границата между България и Турция е изградена стена, която премиерът нарича защитна структура, подобна на оградата между Унгария и Сърбия.
„Проведохме няколко разговора с президента Ердоган и с министър-председателя Бинали Йълдъръм, за да започнем строителството на защитното съоръжение, защото то щеше да помогне за спирането на бежанската вълна“, разказва за „Известия“ българският премиер.
„Това съоръжение е по-голямо от това, построено от унгарския премиер Виктор Орбан. Строителството отдавна е приключило, ние просто не повдигаме тази тема. В дължина от 237 километра оградата е оборудвана с видео и термични камери. Наскоро граничните служители получиха над 80 нови джипове „Нисан“, уточни Борисов.
Софийското председателство на Съвета на ЕС ще приключи в края на юни. Темата на миграцията към Европейския съюз, обсъждането на която неотдавна се разгоря с нова сила, се превърна в един от основните въпроси, преди срещата на високо равнище в Брюксел на 28-29 юни.
Според министър-председателя на България правителството предлага да се действа в три посоки за решаване на миграционния проблем.
„Първо, да защитим границите на Европейския съюз, за да не се налага да се градят заграждения в самата Европа, както направи Унгария“, заяви Борисов. Според него е необходимо да се засили охраната на външните граници, да се прехвърлят по тях повече кораби, граничари и дори представители на въоръжените сили.
Втората точка на българската концепция за миграцията е създаването на центрове за бежанци извън Европейския съюз в безопасни зони в близост до въоръжени конфликти.
„Хората, които бягат от войната, трябва да бъдат настанени в определени центрове, където те ще получат цялата необходима помощ до края на конфликта, така че след това те да се върнат по родните си места“, допълни по време на интервюто за „Известия“, Бойко Борисов. „Що се отнася до икономическите мигранти, ако в европейските страни няма нужда от тях, те ще трябва да се завърнат у дома“, уточни той.
Трето, международната общност трябва да се справи с проблемите на бедността и постоянния растеж на населението в Африка. „Въпросът за миграцията е пряко свързан с тези аспекти“, подчерта българският премиер. „Африка е била експлоатирана десетилетия, сега трябва да се погрижим за нея на глобално ниво“, добави Бойко Борисов. Според него това ще бъде скъп и сложен процес и сега в Европа има голям дебат по този въпрос.