Бостън дръпна с 2-1 на Голдън Стейт за титлата в НБА

Баскетбол

3005
на 09.06.2022

Баскетболистите на Бостън хвърлиха ръкавицата на Голдън Стейт, след като дръпнаха във финалната серия в НБА с 2-1 победи.

Селтикс спечелиха със 116:100 в своята зала, след като водеха почти от началото до края. Така те записаха 7-и триумф след загуба в елиминациите и ще бъдат домакини и в следващия сблъсък.

Детелините поведоха сериозно през първото полувреме, а въпреки че в третата част отново изпаднаха в криза и Стеф Къри се развихри за Уориърс, Бостън все пак стигна до триумфа след силен последен период.

Домакините започнаха агресивно и отдадено и още в първите минути успяха да отворят аванс от няколко точки. Играта на Голдън Стейт не вървеше и доминацията на Селтикс се засили, като авансът скочи до 26:11 в един момент от първата четвърт. Джейлън Браун се развихри в този период със 17 точки, а неговият водеше с 33:22 след първите 12 минути.

Във втората част Келтите продължиха да бележат редовно, макар и да правеха повечко грешки. Те се откъснаха с 18 в един момент преди калифорнийци да се събудят. Гостите направиха серия от 10:0, като първите 8 точки от нея паднаха в рамките на 37 секунди и се доближиха до 7. Все пак на полувремето Бостън бе напред при 68:56.

В първите минути на критичната до момента в серията за Бостън трета четвърт, Стеф Къри наниза 2 поредни тройки и Голдън Стейт се доближи до 8, но веднага след това суперзвездата направи 4-ото си лично нарушение, а домакините вкараха 5 поред.

Стеф обаче остана на паркета, а отборът му се задържа на около 10 точки от съперника. Тройка плюс нарушение на лидера на Голдън Стейт намали пасива само на 77:82, а след невероятни 3 точки на Ото Портър в последната секунда на атаката, Уориърс бяха само на 2 от съперника. Домакините се разколебаха и направиха пропуски, за което Стеф ги наказа с нова тройка от върха и гостите поведоха.

Къри наниза 15 през периода, след което седна на пейката, а Бостън все пак успя да се окопити и да започне последната четвърт с аванс, макар и минимален от 93:89.

Домакините обаче стартираха силно в решителната част, за да дръпнат със 102:91 след първите 3 минути от нея. Разликата се запази в следващите минути, като с тройка на Маркъс Смарт Детелините дори се откъснаха със 110:96 5 минути преди края и това се оказа и решаващо.

Малко по-късно се стигна до ситуация, при която няколко играчи на двата отбора се хвърлиха на паркета за спорна топка и Хорфърд затисна неприятно крака на Къри, който все пак успя да продължи, макар и да изглеждаше разклатен. В последните 2 минути обаче, мачът се доиграваше.

Джейлън Браун поведе победителите с 27 точки, Джейсън Тейтъм добави 26, а Маркъс Смарт вкара 24, като тримата добавиха и поне по 5 борби и 5 асистенции и станаха първото трио от Меджик, Абдул-Джабар и Купър през 1984-а с подобно представяне в един мач от финалите.

Стеф Къри водеше гостите с 31, а Клей Томпсън добави 25, но Бостън доминираше при борбите с 47-31, както и при точките от правоъгълника с 52-26, което до голяма степен се оказа решаващо.

Бостън – Голдън Стейт    116:100 (2-1 победи в серията)
(33:22, 35:34, 25:33, 23:11)
Бостън: Тейтъм 26, Хорфърд 11, Р. Уилямс 8, Смарт, 24, Браун 27 (Г. Уилямс, 10, Уайт 7, Причард 3, Моргън, Фитс, Хаузър, Несмит, Стаускас)
Голдън Стейт: Грийн 2, Уигинс 18, Луни 6, Къри 31, Томпсън 25 (Портър 6, Пуул 10, Пейтън 2, Биелица, Куминга, Игуодала, Тоскано-Андерсън, Лий, Мууди)

Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете