BG EN

Бразилският Сенат дебатира импийчмънта на Дилма Русеф

СВЕТЪТ ДНЕС

Бразилският Сенат дебатира импийчмънта на Дилма Русеф

4224
на 11.05.2016
Бразилският Сенат дебатира импийчмънта на Дилма Русеф
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

В Сената, горната камара на бразилският парламент, започна дебата преди гласуването на процедурата по импийчмънт на президента Дилма Русеф, пише АФП. Обсъжданията в 81-членния орган стартираха около 16ч. българско време, а същинското гласуване на мярката се очаква днес вечерта или утре. Ако Сената одобри процедурата, Русеф ще бъде временно свалена от поста си и срещу нея ще започне разследване.

препоръчано

Президентката с български корени е обвинена във фалшифициране на информацията за финансовите резултати на страната преди кампанията за повторното й избиране през 2014 година. В Бразилия очакванията са, че Сенатът ще одобри импийчмънта на Русеф. Непосредствено преди гласуването, сенаторите, които са „за“ и „против“ импийчмънт на държавния глава, ще имат възможност да говорят пред колегите си.

„Очаква се около 60 души да се възползват от това право, а сесията ще продължи 10 часа“, поясни председателят на Федералния сенат Ренан Калейруш. Ако повече от 50% от сенаторите одобрят продължаването на процедурата по импийчмънт, президентът ще напусне поста си най-малко за 180 дни, а страната ще се ръководи от вицепрезидента Мишел Темер. Това трябва да стане в на следващи ден след гласуването в горната камара. "Процесът по импийчмънт... е дълъг, травматичен и не предлага бързи резултати", заяви Калейруш пред репортери преди началото на дебатите.

Ако процедурата започне, в продължение на 180 дни сенаторите ще проучват обвиненията срещу Русеф, повдигнати от инициаторите на мярката – за нарушаване на бюджетните закони. Ако накрая членовете на горната камара не се съгласят с техните аргументи, президентът ще се върне към задълженията си.

В противен случай Темер ще остане на поста до изборите през 2018 година. За окончателното отстраняване от длъжност на Русеф е необходимо тази инициатива да бъде подкрепена от най-малко две трети от сенаторите. Мотивите за искане на импийчмънт на Русеф са, че тя е фалшифицирала държавния бюджет, за да успее да постигне заложените от Конгреса финансови цели за 2015 година. Миналата седмица държавният глава за първи път беше замесена в корупционния скандал с „Петробрас“.

Главният прокурор поиска от Върховния съд да позволи да започне разследване срещу Русеф за възпрепятстване на правосъдието. Миналата седмица заради „Петробрас” позицията си напусна предишния председател на долната камара Едуардо Куня поради обвиненията, че възпрепятства антикорупционно разследване срещу него. Куня е смятан за един от архитектите на импийчмънта срещу Русеф. Скандалът с държавните поръчки, свързани с петролния концерн, въвлече редица представители на различните политически лагери в страната като много от тях са обвинени в упражняване на влияние върху поръчките. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 47
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК