ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Въпреки усилията на властите в редица африкански страни да въведат ред и правила в природата бракониерството е голям бич за животинския свят на Черния континент, пише в. "Новинар".
Сред най-потърпевши са слоновете. Избиват ги заради възможността за лесни печалби – слоновата кост се търси на черния пазар и обикновено се изнася в Китай, където се полза в източната медицина, а също и за изработка на различни накити и сувенири. Учените обаче бият тревога: през последните две години бракониерството се е засилило драстично и около 100 хиляди африкански слона са намерили смъртта си по насилствен начин.
По последни данни на експерти в дивата природа на Африка са останали да живеят между 500 и 600 хиляди слона, но продължи ли изтребването им с това темпо, нищо добро не ги чака. В някои африкански страни все пак се провежда подборен лов на слонове по линия на международния ловен туризъм.
Организират се сафарита за платежоспособни чужденци, но такъв отстрел е строго регламентиран и контролиран, набелязват се само остарели и негодни за разплод животни, което на практика не нанася щети на популацията. Голямото зло си остават местните бракониери, обучавани от малки да избиват слоновете и усвоили до съвършенство този занаят.