ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Британските власти радикализират младите мюсюлмани, като се борят с тероризма по грешен начин. Това заяви бившия съветник на вътрешното министерство Джахан Махмуд пред „Индипендънт”.
Той е напуснал поста си заради несъгласие с анти-терористичната стратегия на правителството. Според него заплахата за сигурността на Острова се преувеличава сериозно и се арестуват прекалено много хора, повечето от които нямат предишни провинения. „Това е свързано със законодателството, но също и с постоянното повтаряне, че нивото на опасност е високо,” заяви Махмуд в телевизионно интервю, като допълни че многото арести създават „атмосфера на страх”.
„Не просто страх в мюсюлманската общност, но страх в антитерористичните служби в страната – страх, че не се прави достатъчно, което означава да се действа без необходимия процес на обмисляне”, допълва експертът. Това според него води до радикализацията на вече маргинализирани хора, арестувани при „много вяли” доказателства, само за да бъдат пуснати. Коментарите на Махмуд са в отговор на статистиката, че на около 2/3 от арестуваните по подозрения в терористична дейност през 2014 г не са повдигнати обвинения. Това продължава и през тази година, в която има производство за терористична дейност срещу 39% или 124 души от 315 арестувани до края на септември. За сравнение обвинения се повдигат спрямо 58 процента от арестуваните по всякакви подозрения.
Според допитване през април т.г., 4 от всеки 10 мюсюлмани вярва, че полицията и МИ-5 подпомагат радикализацията. В отговор на тези мнения от „Скотланд Ярд” заявиха, че работят „активно и позитивно за предотвратяването на нападения”. Говорител на полицията защити арестите, като заяви, че те „са единственият начин да разберем дали някой трябва да остане заподозрян”.
„Арестите са внимателно обмисляни и се правят само, ако е необходимо”, допълват от властта. От вътрешното министерство на Великобритания също заявяват, че обществената сигурност има върховенство във времена на „сериозна заплаха”, но и че работят с общностите, за да няма „омраза и нетолерантност”.