В Лондон и Западен Съсекс се проведоха поредни митинги, разпръснати от органите на реда
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Британската полиция е разпръснала стотици хора, които са протестирали срещу проучванията за шистов газ чрез метода фракинг, съобщи агенция Reuters (Ройтерс).
Демонстрации е имало както в столицата Лондон, така и в графството Западен Съсекс, Англия.
Общо 36 души са били арестувани по време на първия от двата дни „директно действие” срещу хидравличното разбиване на скали с цел проучване, което ще бъде приложено при добив на неконвенционалното синьо гориво.
Въпреки че британските учени първи доказаха безопаността на добива на газ от шисти, протестиращите се опасяват, че т.нар. фракинг все пак щял да предизвика „слаби земетресения и ще замърси водата“.
В Западен Съсекс вече протестираха срещу технологията преди седмица. Тогава също близост до град Балкомб се проведе протест, като по време на на демонстрацията полицията е арестувала двойно по-малко народ - 18 души.
Смята се, че Великобритания притежава големи запаси от шистов газ, чийто обем може да обезпечи изцяло потребностите на националната икономика от енергийни ресурси в продължение на 100 години.
Въпреки това има опасения, че използваният при добива на шистов газ фракинг можел да предизвика замърсяване на подземните води с химикали и дори да провокира земетресения. Последното беше опровергано от британските учени, които доказаха, че при фракинга трусовете са сравними със скока на човек от няколко метра – тоест по никакъв начин подобни микроземетресения не са в състояние да предизвикат разрушения на сгради или някакви други бедствия.
Междувременно шистовата революция на път да стигне от САЩ до Европа точно през Великобритания, където премиерът Дейвид Камерън дори написа голяма статия в тиражен вестник в защита на технологията. Според британския министър-председател това е златен шанс за Обединеното кралство да намали разходите за енергия за домакинствата и и бизнеса и по този начин да стане двигател на икономиката й, както това вече се случва в САЩ, където кризата е преодоляна за сметка на евтината енергия и горива.