Брюксел обмисля облекчаване на санкциите срещу Сирия в енергетиката и транспорта
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европейският съюз може скоро да спре санкциите срещу Сирия, свързани с енергетиката и транспорта, но все още не е договорил дали да облекчи ограниченията върху финансовите транзакции, твърдят трима дипломати и документ, прегледан от "Ройтерс".
Външните министри на ЕС ще обсъдят въпроса на среща в Брюксел в понеделник. Ръководителят на външната политика на блока Кая Калас каза пред Ройтерс в сряда, че се надява на срещата да бъде постигнато политическо споразумение за облекчаване на санкциите.
Подходът на Европа към Дамаск започна да се променя, след като Башар Асад беше свален от поста президент през декември от бунтовническите сили, водени от ислямистката Хаят Тахрир ал-Шам (HTS), която ООН определя като терористична група.
HTS през 2016 г. прекъсна връзките си с Ал Кайда и след като пое властта в Сирия в края на миналата година, заяви, че ще участва в политически процес, в който всички сирийци ще имат думата.
Длъжностни лица виждат транспорта като ключов за подпомагане на летищата в Сирия да заработят напълно, което от своя страна може да улесни връщането на бежанците. Енергията и електричеството също се разглеждат като важни за подобряване на условията на живот, за да помогнат за стабилизирането на страната и да насърчат гражданите да се завърнат.
Според документ на ЕС, дипломати от 27-те членки на блока препоръчват предприемане на бързи действия за преустановяване на ограниченията "в сектори, необходими за икономическа стабилизация и стартиране на икономическо възстановяване на Сирия, като тези по отношение на енергетиката и транспорта".
Дипломатите, които са част от група, която преговаря за външнополитическите позиции на ЕС по въпроси, свързани с Близкия изток и Северна Африка, също препоръчаха "оценка на възможностите за повторно отваряне на банкови и инвестиционни отношения със Сирия".
"Облекчаването на ограничителните мерки на ЕС ще бъде въведено поетапно и по обратим начин, като редовно се оценява дали условията в Сирия позволяват за по-нататъшно облекчение", пишат дипломатите, посочвайки необходимостта от зачитане на основните свободи и приобщаващ преход.
Формулировката на документа представлява компромис между столиците на ЕС. Някои правителства искат бързо да преустановят санкциите, докато други предпочитат по-внимателен и постепенен подход, за да гарантират, че Европа ще запази влиянието си.
Ако в понеделник бъде обявено политическо споразумение, европейските служители ще продължат да работят по техническите подробности за спирането.
Редица санкции трябва да останат в сила, според документа, включително мерки, свързани с режима на Асад, незаконната търговия с наркотици и търговията с оръжие.