Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер не е против да се проучва в страните от ЕС
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Брюксел се готви да направи рязък завой в политиката по отношение на шистовия газ, става ясно от интервю на еврокомисаря по енергийните въпроси Гюнтер Йотингер (на снимката) за германския вестник Die Welt („Ди Велт“).
„Само за една година Европейската комисия (ЕК) явно е решила, че има нужда от единни правила за добив на шистов газ, тъй като още тази година вероятно ще бъдат подготвени такива“, призна ресорният еврокомисар.
"Абсолютно правилно е да защитим регионите, където има запаси от питейни води. На ниво Европейски съюз (ЕС) темата за фракинга и защитата на околната среда ще бъде внимателно разгледана още през тази година".
Шистовата революция в САЩ и предварителните оценки на европейските запаси от суровината предизвикаха широка дискусия доколко е безопасно да има добив на Стария континент, който е значително по-гъстонаселен и има сериозни опасения за околната среда заради агресивната технология на добив.
На места се стигна до категорични забрани на сондажите за шистов газ (в това число Франция и България – бел. авт.), включително Германия подготвя законодателството за пълната забрана за фракинга. Някои други страни, сред които Румъния и Великобритания, преосмислиха позицията си "против" или поне са на път да го направят, като Букурещ вече даде разрешително на американската Chevron (“Шеврон“) да търси неконвенционално синьо гориво на границата с България.
„Ди Велт“ пояснява, че в началото на миналата година ЕК прецени, че „няма нужда от единно законодателство в областта на проучването и добива на шистов газ“, тъй като дейностите се регламентирали на национално ниво. Междувременно обаче дебатът за шистовия газ започна да става все по-интензивен и ЕК реши да започне обществена дискусия по темата. Крайният срок за предоставяне на становища беше 20 март.
Според консултантската компания A.T. Kearney делът на шистовия газ от общото производство на горива в Европа може да достигне 45% през 2035 г. Делът на запасите от шистов газ в Европа от световните резерви достига 7%. Ако започне производство обаче, в повечето държави то няма да е никак икономично поне до 2017-2018 г., тъй като разходите значително ще надвишават пазарната цена. Изводът на компанията е, че "бизнесът с шистов газ в дългосрочен план е капиталоемко и рисковано начинание".
Същевременно еврокомисарят по енергетиката е настроен по-оптимистично, като най-вероятно надделява задължението му да осигури повече независимост на ЕС от руския монополист „Газпром“. "Ако позволим тестовите сондажи, това ще бъде умен ход за близкото бъдеще, а и ще научим повече за разходите", коментира Йотингер.


