ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българската стопанска камара и Университетът за национално и световно стопанство ще работят по съвместни проекти в областта на бизнеса, ще правят проучвания и научни изследвания от взаимен интерес.
Това предвиждат само част от бъдещите им съвместни инициативи, които са подкрепени от меморандум за сътрудничество, който двете институции подписаха днес, съобщиха от БСК. БСК и УНСС ще правят съвместни обучения, квалификационни и преквалификационни курсове, по-нататъшно развитие на електронното и дистанционното обучение. Освен това ще разработват и системи за стимулиране на работещите висшисти.
Подпис под документа поставиха изпълнителният председател на БСК Божидар Данев и ректорът на УНСС проф. д-р Стати Статев. Данев отбеляза, че интелектуалните активи са решаващи за конкурентоспособността на икономиката, а променящите се икономически условия и технологии водят до променящи се изисквания към компетентностите на работната сила.
В същото време задълбочаващата се диспропорция между търсене и предлагане на квалифицирани специалисти, включително и инженерно-технически кадри, ИКТ специалисти, лекари, учители, бизнес анализатори и др. „Учебните планове и програми често не съответстват на динамиката на пазара на труда. Сериозни са проблемите, свързани с практическата подготовка на студентите в реална работна среда“, каза Божидар Данев. Според него, в резултат от всичко това е налице структурна безработица, при която има твърде много незаети работни места, именно поради липсата на кадри с очаквани от работодателите конкретни знания, умения и компетентности.
Данев подчерта също, че над 20 000 млади българи учат средногодишно в чужбина, а около 80% от тях не се връщат в България. Две трети от завършващите средно образование имат намерение да мигрират към по-голям град, а една трета - да напуснат страната. Освен това, според него 52 висши училища са твърде много за страна като България и че акредитацията им трябва в по-голяма степен да зависи от съществуващата вече у нас рейтингова система. Според проф. д-р Стати Статев, връзката между бизнеса и университетите не става с мантри и със закони, а с реална работа.
„През последните две години ние работихме по два мащабни проекта, в резултат от които променихме над 90 на сто от учебните си планове и програми, при това в диалог с бизнеса. Нашият бизнес вече е узрял да си поръчва кадри и да участва в тяхното обучение“, смята ректорът на УНСС.