ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българи се нареждат в челната петица в ЕС по разпространение на компютърни вируси сред обикновените потребители, твърди софтуерната компания CENTIO Professional IT Secuirty, официален представител на ESET за България, позовавайки се на данни от Евростат.
Близо 28% от българите са се заразили с компютърен вирус през последната година, показва статистиката. Петото място в класацията си поделяме с малтийците, където процентите са същите. Преди са само Хърватия (41%), Унгария (36%), Португалия (33%) и Франция (29%).
Един от всеки пет жители на ЕС е ставал жертва на компютърен вирус, сочат данните. Процентът на заразените с компютърни вируси у нас е паднал почти наполовина за последните пет години - от 58% през 2010 г., до 28% в края на 2015 г. Най-сигурната страна в ЕС е Холандия - там едва 6% от интернет потребителите са били жертва на компютърна атака.
Повече от 79% от компаниите в Европа, Близкия изток и Африка са станали жертва на кибератаки през 2015 г. Рискът от пробив в корпоративните системи е провокирал огромна част от бизнеса в района, част от който е и България, да обърне внимание на сигурността. Затова 98% от фирмите в Европа, Близкия изток и Африка имат инсталирана поне една антивирусна програма. Далеч по-пренебрегната е мобилната сигурност. Едва 21% от бизнесмените ползват приложение, с което да подсигуряват мобилните телефони и таблети на служителите си.
Бизнесът определя заразяването със зловреден код като най-голямата заплаха за информационната си сигурност. Над половината анкетирани (53%) споделят, че такива проблеми са им донесли сериозни главоболия през 2015 г. При почти шест от всеки десет компании е имало инцидент със заразяване на устройство със зловреден код (59%), показва статистиката. Социалното инженерство, измамите и фишингът са вторият основен фактор, притесняващ бизнеса (48%).
Антивирусните решения са най-предпочитани от бизнеса (91%), когато защитава компютърните си мрежи. Те са следвани от други две проактивни системи - защитна стена (85%) и бекъп или запазване на резервно копие на данните (77%).
"Стандарт"