ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България е на осмо място от 17 държави в ЕС, за които Евростат има данни за износ на космическо оборудване. Поводът за публикацията на данните е утрешния Ден на космонавтиката и авиацията.
За 2024 г. България е изнесла космическо оборудване на стойност 5,6 млн. евро. Ръстът на износа е в пъти, като за 2023 г. той е бил около 860 хил. евро.
Само една българска компания за производство на сателити посети миналата година директорът на НАСА Бил Нелсън, при посещението си у нас. Защото компанията работи с редица американски клиенти.
В началото на тази година "ЕндуроСат" изстреля на първия спътник "Балкан-1" и обяви, че ще създава съзвездие от 120 сателита "Балкан" за наблюдение и опазване на околната среда и предотвратяване на бедствия.

Евростат посочва, че износът на космическо оборудване от ЕС достига 1,217 млрд. евро. Това е оборудване и продукти за космически кораби, сателити, ракети носители и други. ЕС е изнасяла най-много за САЩ - 77,3 от сто експорта. Индонезия е на второ място, Южна Корея е трета.
Наскоро Доброслав Димитров, който е част от българската компания посочи:
"Това, което не може да си произведем в Европа, са чиповете. Ние нямаме чиповете, нямаме производствените възможности да ги произведем тези чипове и нямаме изкуствен интелект. В момента изцяло на това поле са САЩ и Китай".
Първи в класацията на износителите на космическо оборудване са Германия, следват Франция, Белгия, Финландия, Италия, Нидерландия и Швеция.

