Да се възстанови бюрото за контрол на СРС-та, предлага председателят на ВКС Лазар Груев
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През 2012 г. у нас са издадени 5 пъти повече разрешения за подслушване, отколкото в САЩ. Тази статистика представи в ефира на bTV председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев (на снимката). В същото време страната ни е с 42 пъти по-малко население от Щатите.
За 2008 г. у нас има издадени около 6000 разрешения за специални разунавателни средства (СРС), за 2009 г. те са 10 000, за 2010 г. – 16 000, а за 2012 г. – 12 177. Това каза Груев.
Половината от тези от миналата година са издадени от Софийския градски съд (СГС), а 679 – от спецсъда.
За сравнение, за 2012 г. в САЩ са дадени 2370 разрешения, т.е. 5 пъти по-малко.
„У нас се загуби границата по използване на СРС-та. Държавата трябва да заработи с други средства за разследване. Ние работим само с подслушвани свидетели. А тези методи са се използвали през 60-те години на XX век в Русия”, каза още Груев.
„От 2 г. насам настоявам да се спазва добрият тон и върховенството на закона точно заради сигурността на държавата”, заяви шефът на ВКС.
Да се възстанови бюрото за контрол върху използването на СРС-та или да се образува друг независим орган, който да контролира подслушването, предлага Груев. Това специално бюро просъществува у нас от 2008 до 2009 г. При идването на ГЕРБ на власт обаче парламентът го закри и на негово място създаде подкомисия към правната комисия в Народното събрание.
„Очевиден факт е, че имаме проблеми с използването на СРС-тата, с които се занимаваме периодично от 2000 г. от прословутата афера „Филчевгейт”, та до днес”, заяви Груев.
„Стигнахме дотам, че през 2007 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) за първи път се произнесе с решение, което очертаваше системните проблеми по СРС-тата у нас. През 2012 г. Европейският съд отново се произнася по българска жалба за неправомерно използване на СРС и констатира, че нито една от препоръките не е взета предвид, тоест за 5 г. няма развитие”, продължи шефът на ВКС.
Според него не е нормално министърът на вътрешните работи да дава разрешение за СРС-та, тъй като той участва пряко във властта. Според разпоредби на ЕС той трябва да докладва на обществото за дадените разрешения за СРС. Освен това трябва да уведомява онези, срещу които е използвано СРС. Това става след приключването на слухтенето и когато няма риск за обществото.
„Аз считам, че използването на СРС в България е прекомерно”, категоричен бе Лазар Груев и намекна, че вероятно ще поиска среща с главния прокурор.
Според закона това е крайна мярка и тя се прилага в два случая – при разкриване на тежки престъпления и при заплаха за националната сигурност.