BG EN

България ще строи 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” с американски реактор

Икономика

България ще строи 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” с американски реактор

14928
на 22.11.2013
България ще строи 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” с американски реактор
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

България ще строи 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” по американска технология. Това беше договорено във Вашингтон от министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.

препоръчано

Той разгледа най-новия реактор на АР-1000 на компанията „Уестингхаус”, който е известен с изключителните си мерки за сигурност, които не изискват наличието на ток, както го обясни директорът на „Козлодуй” Иван Генов.

Именно такъв реактор трябва да се използва за строежа на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй”, който да допълни ядрените мощности на страната през следващите 15-20 години, когато от експлоатация бъдат спрени 5-ти и 6-ти блок.

През следващите няколко месеца министър Стойнев ще предложи на правителството да вземе решение за мандат за преговори с „Уестингхаус”. До шест месеца ще има и готов финансов модел за публично-частно финансиране. Ако всичко върви по план през 2016 г. може да започне реална работа по строежа на новите мощности, което отнема още пет години.

Пред Нова телевизия министър Стойнев беше лаконичен относно предложението на „Атака” за възстановяване на строителството на АЕЦ „Белене”. Той напомни, че проектът се разследва от международен арбитражен съд заради жалба от руската компания „Росатомстрой”.

„Всяко мое изявление по темата може да се използва от руската страна”, категоричен беше министърът.

По второто предложение на групата на Волен Сидеров за възстановяването на работата на металургичния комбинат „Кремиковци”, Драгомир Стойнев обеща да покани на среща депутати от „Атака”, за да се запознае с техните мотиви и дали те имат предвид сериозен инвеститор за проекта.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО! Радев: Американските самолети напускат летище Васил Левски до края на месеца. Цифрата на дефицита ще бъде доста над 3% (ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО! Радев: Американските самолети напускат летище "Васил Левски" до края на месеца. Цифрата на дефицита ще бъде доста над 3% (ВИДЕО)
ново
Днес: 66
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК