ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българската компания „Перси“ ООД (Persy) вече има опит в изграждането на мощни компютри за клиенти в чужбина. „Готови сме да помагаме на правителството за изграждането на суперкомпютъра в България“, заяви Александър Соломахин, CIO на „Перси“. В Европейския съюз (ЕС) ще бъдат изградени общо 8 суперкомпютъра и България успя да се пребори за домакинството на един от тях.
„Перси“ ООД доставя сървъри, работни станции и дискови масиви на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН). „Работим с централата от 2012 г. и преборваме конкуренцията от цяла Европа. Това е сериозен атестат за „Перси“ ООД и за България“, каза Александър Соломахин. При организирането на една международна обществена поръчка, първо до всички страни участнички в ЦЕРН се разпраща едно пазарно проучване, в което фирмите се представят. Организацията избира тези, които отговарят на нейните първоначални критерии и вече до тях биват изпратени условията, по които се оферира. Нещата са дефинирани изключително точно и прецизно и от организационна, и от техническа гледна точка. Няма място за неточна оценка кой ще изпълнява поръчката. След като фирмите върнат оферти, те избират една, две или три компании, които изпълняват поръчката, каза Соломахин. Според него за да се направи добра оферта, трябва да има добри условия от производителите на модули, дискове, шасита, памети. Трябва да се гарантират и доставките, допълни той.
ЦЕРН пуска маркетингово проучване с десет страници въпроси, на които трябва да се отговори. След като преценят, че компанията отговаря на техните критерии, я канят да участва в конкурса. Пускат се около стотина такива проучвания, одобряват се 40-50 за оферти, 15-20 оферират, а една или две получават поръчка. Интересното е, че те купуват по тотална цена на притежание за 3 години - включва цената на техниката, транспорта, консумацията на електричество, плюс цената на резервните части, които гарантират определен срок за обслужване.