ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на здравеопазването на Македония Венко Филипче се обяви в подкрепа на работата на всички отделения за интензивни грижи в Македония, а през следващата седмица, както каза той, ще се сключи договор с Университетската болница в България, чиито експерти ще помогнат в повишаване на експертния опит на нашите лекари, служители на интензивното отделение на клиниката за гинекология, пише македонската електронна медия „Плюс инфо“, цитирана от Фокус.
Използването на нови неинвазивен методи и лекарства увеличава вероятността за оцеляване на преждевременно родените бебета с ниско тегло при раждане, съкращава времето, прекарано в реанимация, позволява по-бързо събиране с майката, а се намалява и възможността за увреждане на техния слух и зрение, уточнява медията. За това свидетелства и преждевременно роденото бебе в 27-ата седмица с тегло при раждане под 500 грама, което е първо оцеляло в Македония, а днес на посещение в отдела за интензивни грижи при клиниката за детски болести беше министъра на здравеопазването Венко Филипче.
„Днес посетихме единственото бебе в Македония, което бе родено преди четири месеца с тегло при раждане под 500 грама в 27-ата седмица. Всички най-нови методи и оборудване се поддържат с подкрепата на Министерството на здравеопазването и нашите партньори“, обясни Филипче след посещението. Той добави, че за поддържането на белите дробове е използвана специална форма на вентилация и инжектиране. Според него тази година само едно новородено с тежки малформации е починало от преждевременно родените и лекувани бебета.
Министърът се обяви в подкрепа на работата на всички отделения за интензивни грижи в Македония, а през следващата седмица, както каза той, ще се сключи договор с Университетската болница в България, чиито експерти ще помогнат в повишаване на експертния опит на нашите лекари, служители на интензивното отделение на клиника за гинекология. Той също така заяви, че през следващите две седмици ще бъде осигурено допълнително оборудване за катедрата, за да се подобрят резултатите от преживяването на недоносени бебета.
Докторката Аспасия Софияновапоясни, че са въведени нови по-малко инвазивни методи с по-малко агресия върху детето, които позволяват да се съкрати престоя в интензивното отделение, а при това да се предотвратят последици, като проблеми с очите и слуха.
Според нея, преди методите са били по-инвазивни, бебетата дълго време са били на машината за изкуствено поддържане на живота и че новите методи позволяват бързо и безболезнено връщане към природния ход на развитие, който е необходим и бързо събиране с майката.
„Тези деца са голямо предизвикателство. Да видим дали ще издържи цялата процедура, без да има последствия, на всеки три дни през първата седмица. Когато в първия месец приеме по-малко агресивните методи, ние се радваме бързо да се слеем с майката“, уточнява Софиянова.