Бюджетна комисия не прие да се прекрати предсрочно дерогацията на руския петрол
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Комисията по бюджет и финанси не прие предложение на Делян Добрев и ГЕРБ-СДС, с което Народното събрание да задължи правителството да премахне дерогацията, одобрена от ЕС, която позволява на България да продължи вноса на руски петрол.
Още през миналата седмица покрай решението на парламента да върне на държавата пристанище "Росенец", енергийното острие на ГЕРБ обяви, че ще внесе предложение дерогацията да бъде анулирана.
Припомняме, че тя бе издействана за България от Европейската комисия (ЕК) от бившия вицепремиер и настоящ финансов министър Асен Василев. Заради това изключение, след влизането в сила на европейските санкции срещу Русия пристанището в "Росенец" остана единствената врата за руски петрол по море. За пръв път Добрев отправи закана, че ще иска отмяна на дерогацията през ноември миналата година.
Пред комисията Добрев разви тезата, че "Лукойл" продължава да ощетява българските потребители с цените на горивата.
"Приехме закон в 48-ото Народно събрание за компенсиране на потребителите за високите цени на горивата. Трябваше 70 процента от разликата между цената на Брента и цената на уралския нефт да влизат във Фонда за енергийна сигурност. Този закон влезе в сила на 24 януари тази година. Шест месеца и 1 ден по-късно има постъпили 0 лева. Няма нито една стотинка! Горивата през цялата минала година ни ги надписваха с 1 лев и никой не оспорва този факт. Тази година продължават да ни ги надписват с по-малко - с 50-60 стотинки, защото брентът падна и цената на долара падна. Цялата печалба от дерогацията от първия момент остава изцяло и единствено в полза на "Лукойл". Аз твърдя, че за тази година и половина, те прибраха от България милиарди, които отидоха в посока Русия, за да финансират режима на Путин и войната в Украйна", заяви Добрев при внасянето на предложението си.
Той се възползва от правото си на основание член 80, ал. 7, точка втора от правилника да предложи нова точка от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет.
Предложението гласеше: създава се нов параграф, алинея 1: "В 7-дневен срок от влизането на сила на този закон, Министерски съвет предприема действия за отмяна на дерогацията" и алинея 2: "Министър-председателят ръководи действията по ал. 1 и носи отговорност пред Народното събрание за изпълнението й".
По време на заседанието ПП-ДБ направи и свое предложение в 30-дневен срок МС да приема действия с анализ на рисковете във връзка с предсрочната отмяна на дерогацията с мотива, че месец е доста по-разумен срок.
В крайна сметка не бе прието нито предложението на ГЕРБ, нито това на ПП-ДБ.