Бюджетната комисия прие на второ четене Законопроекта за приходите и разходите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание прие на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., внесен от Министерския съвет.
Между първо и второ четене бяха внесени осем предложения за допълнение и изменение на закона, включително за запазване на намаления размер на данък добавена стойност (ДДС) за хляба, брашното и ресторантьорския бизнес, както и за компенсациите за небитовите потребители на електроенергия. Мнозинството от предложенията обаче бяха отхвърлени чрез гласуване за недопустимост, включително предложенията за преференциалните ставки за хляба и ресторантьорите.
Предложението за удължаване на програмата за компенсация на бизнеса заради скъпата електроенергия обаче бе прието от членовете на комисията. В дневния ред имаше две идентични предложения по темата на ГЕРБ-СДС и "ДПС - Ново начало".
Законът за събирането на приходи и извършването на разходи до приемането на бюджета за 2025 г. предвижда първостепенните разпоредители с бюджетни средства да приоритизират изплащането на заплати и социални плащания в пълен размер. Документът е със срок на действия в рамките на до три месеца, т.е. до края на март тази година, като е предвидено да влезе в сила от 1 януари.
По време на дебатите стана известно от думите на служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, че според извършен анализ приходите през месец януари ще могат да покрият 100 процента от трансферите към общините, заплатите, трансферите към Държавното обществено осигуряване и Националната здравноосигурителна каса и вноската на България към Европейския съюз, както и "може би малко издръжка".