В Босна и Херцеговина призоваха за съхраняване на антифашистката традиция

Балкани

В Босна и Херцеговина призоваха за съхраняване на антифашистката традиция

4872
на 28.07.2019
В Босна и Херцеговина призоваха за съхраняване на антифашистката традиция
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

На 27 юли 1941 г. на територията на съвременната държава Босна и Херцеговина започва партизанска война срещу фашистките окупатори и техните помощници – хърватските усташи, които извършват геноцид над сърбите станали неотменна част от Югославската народна освободителна армия, пише в материал представен без редакторска намеса руското издание “Российская газета“, цитирана от "Фокус".

За трагичните събития говори министърът на труда, ветераните и инвалидите на Република Сръбска (влиза в състава на Босна и Херцеговина) Душко Миланович. Той подчерта важността да се съхрани традицията на антифашизма, както и отбелязването на всички жертви на Втората световна война. „В този ден (27 юли 1941 г.) сърбите въстават против възможно най-голямото зло – фашизмът и неговото чуждестранно проявление – хърватските усташи“, подчерта политикът.

Нужно е да се напомни, че на 22 юни 1941 г., когато Германия напада СССР, политбюро на ЦК на Югославската комунистическа партия излиза с обръщение. „Народе на Югославия: сърби, хървати, черногорци, словенци, черногорци, македонци и др… Настана решаващият час. Започва тежката битка против главния враг на работническата класа, битка, в която фашистките престъпници сами се вкараха след като нападнаха Съветския съюз, надеждата на целия трудещ се свят. Драгоценната кръв на героичния съветски народ се пролива не толкова за да спаси социалистическите страни, но и за окончателното социално и национално освобождение на цялото човечество. Такава е и нашата война, в която ние сме длъжни да жертваме не само силите, но и живота си“. 

Независимата държава Хърватия
В състава на марионетната Независима хърватска държава (НХД) (1941-1945 г.) влизат части от съвременна Хърватия без Истрия и част от Далматинското крайбрежие. В състав й влизат освен това почти цяла Босна и Херцеговина. В новообразуваната страна в този момент живеели около шест милиона души, от които 2 млн. са сърби, имало също така евреи и цигани. 

За главен враг на усташите били определени сърбите. Ръководителите на НХД Анте Павелич и министърът на образованието Миле Будак решили да се справят със сръбския въпрос по радикален начин – 1/3 от тях ще бъдат унищожени, 1/3 насилствено ще станат католици и 1/3 ще бъдат принудени да се преселят в Сърбия. Лозунгът на писателя гласял „Сърбите на върбите“. 

Когато говорим за концентрационният лагер Ясеновац е нужно да имаме предвид неговите размери. Общата му дължина е 60 километра, а площта се равнява на 240 квадратни километра, което се равнява на някои по-малки европейски държави. 
В своя доклад за международната историко-богословска конференция „Православно-католически диалог след Ясеновац“ изследователите Симо и Славко Брдар пишат:

„По примера на своите покровители от Нацистка Германия и други фашистки режими, в НХД започва политика за ефективно „изчистване на нацията“ от нежелани елементи, основани са концлагери, предназначени за масови затвори и систематично изтребване на сърбите, евреите, циганите и антифашистите. Създаването им е възложено на „Усташката служба на надзора“. Има множество лагери, но най-големият и чудовищен е Ясеновац, който е създаден по образец на нацистките лагери през август 1941 г. Той се явявал главното място на смъртта в НХД. По извършените престъпления това е третият лагер в Европа след Аушвиц и Треблинка.“
Главният му център бил Доня Градина, намираща се на брега на р. Сава на територията на дн. Република Сръбска. 

В края на парил 1945 г. усташите извършили последното си действия в Ясеновац – изгорили част от архива и спокойно напуснали мястото. Когато Югославската народна освободителна армия влиза в Ясеновац заварва една територия покрита с трупове, а кръвта е разлята като вино. Всички сгради с изключение на дървените конструкции останали здрави. От тогава започва кратък период на мълчание за усташките зверства в Ясеновац. 

Според данни на историци, в Ясеновац са ликвидирани 700 хил. души без оглед на пол и възраст. – 500 хил сърби, 40 хил. цигани, 33 хил. евреи и 127 хил. атифашисти. Общо 20 хил. от затворници в Ясеновац са били деца под 12 години. 

Патриархът на Сръбската православна църква, Ириней, отбелязвайки жертвите каза, че техните викове с били чути дори на небето, но не и в Загреб или тамошната католическа църква, която е участвала в зверствата. 
По думите на руският посланик в Босна и Херцеговина Петър Иванцов, акцията „Безсмърния полк“ се била проведена в три града на Република Сръбска – Баня Лука, Източно Сараево и Требине, като това демонстрация, че двете страни помнят своите герои. „Денят на победата – това е велик и славен подвиг, ден за радост и скръб, наш общ празник. Ние високо ценим дела на Югославия в борбата срещу фашизма. 

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите
ПИК TV x
СКАНДАЛ В НС! Депутати си разменят обвинения в простащина по Закона за хазарта СКАНДАЛ В НС! Депутати си разменят обвинения в простащина по Закона за хазарта
ново
Днес: 62
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК