ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В петък сутринта председателите на Съвета на Европа и Европейската комисия Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер възнамеряват да представят позицията на ЕС пред премиера на Турция Ахмет Давутоглу.
"В хода на тези преговори ще стане ясно кое устройва страните и кое не. С една дума дискусията продължава”, обясни дипломатически източник, цитиран от ТАСС. Дипломатът подчертава, че след срещата с Давутоглу може да се наложи ново заседание на лидерите на 28-те страни от ЕС, които не успяха да изработят общ документ в четвъртък. „Но следващата след това заседание среща с Ахмет Давутоглу трябва да се състои вече за подписване на договореностите”, добавя източникът.
Премиерът на Люксембург Ксавие Бетел съобщи, че лидери на 28-те страни от ЕС са съгласували обща позиция по миграционната криза, която ще обсъдят с турския премиер в петък. Срещата на върха е в Брюксел и там опитват да договорят по условията на миграционно споразумение с Турция. Отменена бе и пресконференцията, която се очакваше.
В същото време европейски източник заяви, че става въпрос за принципно становище на лидерите на 28-те. Текст на споразумение с Турция за миграционната криза не е съгласуван, има само принципно съгласие, посочва той. Редица въпроси в проектодокумента остават неприемливи за страните от ЕС, допълва източникът. Позицията ще бъде обсъдена с турския министър-председател Ахмет Давутоглу днес сутринта. "Ако по време на преговорите възникнат разногласия по документа, председателят на Европейския съвет Доналд Туск може да свика нова среща на 28-те страни", заяви европейски източник. На 7 март Анкара постави пред ЕС нови искания в замяна на намаляване на миграционните потоци към Европа.
Сред тях са предоставяне на още 3 милиарда евро за бежанците, както и ускоряване на преговорния процес за присъединяване на страната към ЕС и премахване на визите още това лято. От своя страна белгийският премиер огласи, че бъдещите договорености на ЕС с Турция за миграцията, сред които либерализацията на визовия режим за турски граждани, трябва да са придружени с условия. Според Шарл Мишел договореностите с Турция трябва да са съпроводени с постоянен мониторинг и механизъм за спешното им отменяне, ако страните не изпълнят задълженията си.
Либерализация на визовия режим на ЕС с Турция няма да има, без изпълнение от страна на Анкара на всичките 72 изисквания от Брюксел, обяви и френският президент Франсоа Оланд през първия ден от срещата на върха на ЕС в Брюксел за разрешаване на миграционната криза. "Колкото до предоставянето на Турция на 3 милиарда евро помощ за подпомагане на бежанците, ЕС възнамерява да ускори осигуряването им", посочи Оланд. На 7 март Анкара постави пред ЕС нови искания в замяна на намаляване на миграционните потоци към Европа. Сред тях са предоставяне на още 3 милиарда евро за бежанците, както и ускоряване на преговорния процес за присъединяване на страната към ЕС и премахване на визите още това лято. /АФП, ТАСС