ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Срещу арестуван в Иран журналист на вестник "Вашингтон пост" са повдигнати обвинения в шпионаж. Това заяви адвокатката на Джейсън Резаян пред агенция "Тасним", като добави, че той е обвинен не само в събиране на информация, но и в сътрудничество с враждебни на Иран правителства. За това говорело писмо, изпратено от журналиста до президента на САЩ Барак Обама, както и пропаганда срещу Иран, се казва в мотивите на обвинението, цитирани от адвокат Лейла Асхан. Тя подчерта, че клиентът й ще обжалва, независимо от това как се развие ситуацията с делото срещу него.
38-годишният журналист оглавяваше бюрото на "Вашингтон пост" в Техеран от 2012 г. Той има двойно американско-иранско гражданство. Задържан е от иранските власти на 22 юли 2014 г. и до този момент е под арест.
По данни на агенция "Тасним" заедно с Резаян са арестувани жена му Егане Салехи, която работела като фоторепортер за издавания в ОАЕ вестник "Нешънъл", както и двама американски журналисти на свободна практика, работещи в Техеран.
Два месеца сред ареста Егане Салехи е освободена под гаранция. В навечерието на иранската нова година /21 март/ в местни медии се изказаха предположения, че Резаян може да бъде помилван от духовния водач на Иран аятолах Али Хаменей, заедно с други осъдени. Адвокатката му обаче изтъкна, че това е невъзможно, тъй като той за момента не е осъден. /ТАСС


