ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Възможността за излизане на Гърция от еврозоната безпокои другите страни с общата валута, които също изпитват икономически проблеми. Това са преди всичко Португалия и Испания. Инвеститорите могат да вдигнат лихвите по заемите, ако валутният съюз остане без един от членовете си и покаже уязвимост.
Но депутатът в Европарламента от управляващата в Испания Народна партия смята, че гръцката криза няма да засегне страната му. "Испания е достатъчно стабилна", каза Антонио Лопес-Истурис пред Евронюз.
"Тя е надеждно защитена от европейската система и следва всички правила. У нас антикризисните мерки работят. И изобщо финансовото положение на Испания се различава от това в някои други страни от еврозоната и Евросъюза".
Програмата за външна помощ засегна само банковата система на Испания. Депутатът от испански "зелени" смята, че наложени на Гърция твърде тежки условия пречат на нейния подем: "Аз съм за опрощаване на значителна част от гръцкия дълг, за да бъде разрешен гръцкия проблем", сподели Юсеп Мария Терикабрас.
Португалия получи от МВФ и страните на еврозоната 78 млрд евро, а тази година върна 26 милиарда. Премиерът настоява, че страната му прилежно е изпълнила изискванията на кредиторите и се е изправила на крака.
Но с него не е съгласен португалски ляв депутат: "Имаше опит хората да бъдат убедени, че ние сме изплатили дълговете си, но ние не сме направили това. Нашият дълг е толкова, колкото и гръцкият", казал Мариза Матиаш. Безработицата продължава да нараства, задълбочава се социалното неравенство и бедността. Ние имаме същите структурни проблеми като в Гърция, но разлика е в това, че гърците имат възможността да вземат решения, а португалците – не".
През февруари гръцкият премиер Алексис Ципрас обвини Испания и Португалия в заговор с цел да провалят преговорите на страната му с ЕС. /БГНЕС /