BG EN

В КАТ спипаха мераклия за книжка с фалшива диплома

Темида

В КАТ спипаха мераклия за книжка с фалшива диплома

22342
на 16.04.2023
В КАТ спипаха мераклия за книжка с фалшива диплома
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Мъж от Пловдив стана за резил, след като бе спипан с фалшива диплома в КАТ. Той се сдобил с условна присъда, но останал недоволен и я обжалвал. 

препоръчано

Пловдивчанинът преминал и издържал шофьорски курс в началото на 2021 г.  След това отишъл в КАТ под тепетата, за да подаде документи за издаване на книжка. Наред с останалите документи, мъжът представил и фалшива диплома за средно образование, на която била даден вид, че е издадена от гимназията по дървообработване в града под тепетата.

По делото става ясно, че пловдивчанинът не успял на завърши това учебно заведение, макар действително да бил записан през учебната 1997/1998 година, след успешното му завършване на основно образование в пловдивско село.

По неизвестни причини обаче, той решил да се снабди с неистинската диплома за средно образование. Така от неустановено до момента лице, той се сдобил с тази диплома, която използвал в КАТ, за да си извади книжка. Жена от гишето, което приема документите обаче се усъмнила в автентичността на дипломата и сигнализирала колегите си, а по случая се заел инспектор от КАТ.

След извършената проверка се установило, че всъщност пловдивчанинът така и не успял да завърши средно образование и не му е бил издаван такъв документ. Дипломата била предмет и на изследване в съдебнопочеркова експертиза, която също достигнала до извод, че става въпрос за фалшификат. 

Районният съд наложил на мъжа наказание от 3 месеца затвор условно, с три години изпитателен срок. Той останал недоволен и обжалвал. Окружните магистрати обаче потвърдили присъдата. 

"Използването на неистински официален документ за завършено образование пред длъжностно лице от системата на МВР не е и не може да бъде деяние с незначителна обществена опасност. Не може да бъде споделено и заявеното от защитата, че се касае за маловажен случай, тъй като се касае за типичен случай на използване на неистински официален документ, който по нищо не се различава от останалите такива. Наличните смекчаващи отговорността обстоятелства са отчетени от първоинстанционния съд при индивидуализация на наказанието. На подсъдимия е наложено минималното предвидено в закона наказание – 3 месеца лишаване от свобода и същото е отложено с минималния изпитателен срок от 3 години. И според въззивната инстанция това наказание е в справедлив размер. Правилен е изводът на първата инстанция, че целите на наказанието могат да се постигнат и без ефективното му изтърпяване", гласят мотивите на магистратите за взетото решение, цитирани от "Марица“.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 65
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК