ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Властите в Каталония не се впуснаха да обявяват веднага независимост, докато Испания е шокирана от неделните сцени на насилие, невиждано в Европа от десетилетия, пише в редакционен коментар The Times, цитирани от Фокус.
Очаква се днес десетки хиляди каталонци да вземат участие в генерална стачка, организирана като отговор на полицейското насилие по време на гласуването за референдума в неделя, когато, според изданието, са били наранени 890 избиратели.
Около 90% от 2,2-та милиона, които се противопоставиха на Мадрид и гласуваха в полза на отделянето от Испания, съобщиха организаторите.
Каталонският парламент трябваше да се събере в Барселона утре, за да реши дали да напусне Испания, но вчера вечерта се разбра, че заседанието е отменено и народното събрание само ще насрочи дата за следващата си сесия.
Това отлагане може да даде място за маневри и на двете страни и най-вече на Мадрид, който се опитва да съхрани териториалния си интегритет с всички сили.
Ако Каталония обяви независимост, след гласуването, което Върховният съд на Испания обяви за нищожно, премиерът на страната Мариано Рахой може да задейства клауза в конституцията, според която централната власт има право да отнема правомощията на автономните области и да осъществява директно управление от централното правителство.
Става въпрос за точка 155 от испанската конституция, която никога не е била прилагана до този момент и ако това се случи, най-вероятно ще станем свидетели на допълнително нажежаване на страстите.
Лидерът на каталонското правителство Карлес Пучдемон е изправен пред арест по обвинение за подстрекаване към метеж, престъпление, за което законът предвижда присъда до 15 години затвор.
Според някои анализатори, каталонският премиер може да си подаде оставката и да отиде на предсрочни избори, вместо да обяви независимост, надявайки се, че ще укрепи крехкото си мнозинство в регионалния парламент, което би му дало повече козове в преговорите с Мадрид.