ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Китайски военни експерти дадоха ниска оценка на хиперзвуковите ракети KH-47M2 "Кинжал", които президентът Владимир Путин представи през 2018 г., с аргумента, че "нямат аналози" и са способни да победят дори модерни системи за противоракетна отбрана.
Х-47М2 се оказаха уязвими за американските системи "Пейтриът", разработени през 70-те години, или, според съобщенията на украинската и американската армия, просто не улучват целите си. „Появяват се все повече доказателства, че изявленията на САЩ и Украйна по този въпрос са верни“, се казва в статия на китайския експерт по отбраната Ин Хуе, публикувана в шанхайското военно списание "Ordnance Industry Science and Technology".
"Тези ракети не са в състояние съществено да променят ситуацията на бойното поле", смята авторът.
Представяйки „Кинжал“ преди почти шест години, Путин я нарече първата в света маневрена хиперзвукова ракета. Нейната маневреност обаче „не може да се сравни с тази на истинска хиперзвукова ракета“, пише изданието, а траекторията, по която се движи, я прави уязвима за системи за противовъздушна отбрана като "Пейтриът".
Ин Хуе описва "Кинжал" като еволюция на руската наземна балистична ракета "Искандер", която е родена като „краткосрочен, прибързан проект, който беше принудително стартиран“, заради натиска на западните съперници върху Москва през годините преди войната.
Тъй като "Кинжал" е проект, развит от "Искандер", той се основава на „остаряла технология от 80-те години на миналия век“, пише китайският експерт.
Анализирайки нейната маневреност, той отбелязва: „Степента, до която тя може да промени своята балистична траектория, не може да се сравни с тази на истинска хиперзвукова ракета. Тя няма сериозна способности да маневрира странично."
Заключението е, че недостатъците на "Кинжал" го правят уязвим: „По-голямата част от неговата балистична траектория е ограничена до границата на стратосферата и мезосферата на 50 километра височина. Следователно на теория той все още може да бъде прихванат от модерни противоракетни системи, които в момента са на въоръжение."
Проблемът се задълбочава от неефективната платформа за изстрелване. Ин Хуе отбеляза, че Русия е спряла да пуска "Кинжал" от изтребителите МиГ-31, като вместо това е избрала да използва Су-34, безопасно извън обсега на противоракетната защита на Украйна.
Су-34 обаче е твърде бавен (а тежкият "Кинжал" намалява още повече скоростта му), за да даде на ракетата необходимото ускорение: „Като балистична ракета с въздушно изстрелване, "Кинжал" изисква самолетът-носител да пусне ракетата на голяма надморска височина и висока скорост, за да й предаде възможно най-голям първоначален тласък, да намали разхода на гориво и да увеличи обхвата й.“
Отбелязва се и липсата на достатъчно сателити, които трябва да осигурят навигация и точни попадения: „Руската навигационна система ГЛОНАСС все още е в състояние на неопределеност и крайно недостатъчният брой сателити в орбита допълнително е намалил навигационната точност, която и първоначално не беше много висока. Това прави и точността на "Кинжал" незадоволителна“, посочва китайското издание.
Подобно мнение се изразява в анализ, публикуван от пекинското списание за отбрана и наука Military Arms, който посочва, че "Кинжал" е "в най-добрия случай маргинална хиперзвукова ракета“.
„Въпреки че Русия нарича „Кинжал“ хиперзвукова ракета, това всъщност е изстрелвана от въздуха версия на тактическата балистическа ракета с малък обсег „Искандер“. Тя не може да маневрира ефективно при такива скорости", посочва изданието.