BG EN

В САЩ сравняват икономическите санкции срещу Русия с тактическо ядрено оръжие

СВЕТЪТ ДНЕС

В САЩ сравняват икономическите санкции срещу Русия с тактическо ядрено оръжие

6851
на 23.08.2018
В САЩ сравняват икономическите санкции срещу Русия с тактическо ядрено оръжие
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

В САЩ сравниха икономическите санкции с тактическо ядрено оръжие, пише в авторски материал на Юрий Паниев, завеждащ отдела по международна политика на вестник “Независимая газета“, цитиран от „Фокус“.

препоръчано

Владимир Путин изрази надежда, че САЩ ще осъзнаят безполезността на политиката за санкции. Междувременно законодателите в САЩ обявиха, че нови санкции срещу Русия ще бъдат разгледани през октомври или през ноември. Според експерти Доналд Тръмп се опитва да се възползва от инициативата на Конгреса и да покаже твърдост по отношение на Руската федерация, в липса на каквато го обвиняват.

Лидерът на мнозинството в Сената Мич МакКонъл заяви, че новите санкции на Конгреса срещу Русия вероятно ще бъдат разгледани през октомври или ноември, след междинните избори в САЩ.

"Септември вече е натоварен. Лично аз лично се интересувам от проектозакона за санкции срещу Русия  - заявява сенаторът, цитиран от американското издание The Hill. - Надявам се, че двете партии ще могат да разработят нещо, което да приемем."

Това е законопроект, който бе представен на Конгреса на 1 август и има за цел да възпре Москва да не се намеси в есенните избори в Съединените щати. Тя предвижда по-строги санкции срещу финансовия сектор на Руската федерация и нейните "олигарси и държавните предприятия", прилагането на санкции по отношение на руския държавния дълг. Той също така съобщи и за "забраната за издаване на лицензи за гражданите на САЩ да участват в дейности, свързани с определени проекти за производство на нефт в Руската федерация".

Авторите на законопроекта са демократите в Сената Робърт Менендес, Бен Кардин, Джин Шахин и републиканците Линдзи Греъм, Джон Маккейн, Кори Гарднър, които описват инициатива като всеобхватно законодателство, усилващо санкционния натиск над Русия.

Сенаторите ги наричат санкции от ада. А председателят на Комисията за международни отношения на Сената Боб Коркър заяви, че законопроектът може да причини по-значителни щети на Русия, отколкото "тактическите ядрени оръжия".

Въпреки това, както отбелязва Bloomberg, законопроектът може да бъде пренаписан, за да се сведат до минимум "непредвидените последици за световната икономика", които могат да са резултат от автоматично налагане на санкции срещу държавния дълг и енергетиката.

В края на краищата, както предупредиха от американското министерство на финансите през февруари, подобни мерки биха могли да окажат отрицателно влияние върху световните финансови пазари.

"Ние искаме да увеличим икономическите щети да се ограничат максимално до руската икономика, както и страничните ефекти да са минимални",  каза сенаторът демократ Крис Ван Холън, който, заедно с републиканеца Марко Рубио е подготвил алтернативен проект на закон.

Авторите се въздържат от обсъждане на промени в проектозакона, но поясняват, че едно от измененията в него ще позволи на администрацията на Доналд Тръмп да прави изключения от режима на санкциите възоснова на съображения за национална сигурност. Според Bloomberg, МакКонъл е заявил, че Сената може да приеме законопроекта за разглеждане и да даде указания на комисиите по международни отношения и банковата дейност да организират изслушвания.

Руският президент Владимир Путин смята санкциите на САЩ за контрапродуктивни и безсмислени. Това становище той изрази на пресконференция след разговорите с президента на Финландия Саули Нийнистьо. Той също така се надява, че американците рано или късно ще разберат безнадеждността на санкциите срещу Русия.

The Wall Street Journal цитира настоящи и бивши американски официални лица във Вашингтон, според които е почти разработен законопроект за санкции, които могат да спрат изграждането на газопровода "Северен поток - 2", чрез налагане на ограничения по отношение на фирми, ангажирани в неговото изграждане. Белият дом финализира санкциите съвместно с Държавния департамент и Министерството на търговията. Остава да се реши дали да се въведат санкции само срещу компании, които са отговорни за строителството на газопровода или да се разшири действието им върху банките, финансиращи изграждането.

"С въвеждането на санкции за "Северен поток - 2" и заради отравянето на бившия двоен агент на руското разузнаване Сергей Скрипал и дъщеря му, Тръмп се опитва да се възползва от инициативата от Конгреса и в същото време да покажат своята твърдост срещу Руската федерация, в липсата на каквато той е обвиняван - каза за “Независимая газета“ директорът на Фондацията за американски изследвания на Московския държавен университет Юрий Рогулев. - Когато Конгресът през есента започне да обсъждат нов пакет санкции в ръцете на администрацията ще бъде елемент на натиск върху него, което се дължи на факта, че и преди Тръмп всички президенти са били против санкциите като инструмент на политиката да придобиват законодателен формат".

Експертът припомни, че Конгресът приема закони, а администрацията трябва да отговаря за политиката.

"Санкциите, съставени като закон, не могат да бъдат отменени - каза той. - От елемента на гъвкавата външна политика, санкциите се превръщат в елемент на вътрешната политика. В края на краищата премахването на всяко изменение или закон води до вътрешна политическа борба".

Тази борба обещава да стане още по-остра във връзка с облаците, събиращи се над Тръмп. Във вторник бившият шеф на предизборната си кампания, Пол Манафорт е признат за виновен по осем от 18-те обвинения за финансови измами и укриване на данъци. Бившият адвокат на Доналд Тръмп, Майкъл Коен, направи сделка с разследването и се призна за виновен по осем обвинения, включително за укриване на данъци, нарушение на правилата за финансиране на кампаниите, измами в банковия сектор и предоставянето на невярна информация за финансови институции. Според американските медии, Коен признава вината в замяна на евентуално облекчаване на наказанието.

Той всъщност призна, че е нарушил правилата за финансиране на предизборната кампания на Тръмп, за да повлияе на резултата от изборите през ноември 2016 г. Нарушението е изразено в злоупотребата с средства, предвидени за предизборната кампания. Въпреки това, съдът не позволи Коен да назове Тръмп, и каза, че той е работил с "неназован кандидат" и "е преследвал цел преди всичко да повлияе на изборите" по разпореждане на кандидат за държавна длъжност.

"За сега няма никакви преки обвинения към Тръмп във връзка с Манафорт и Коен все още, но косвено делата на неговите сътрудници увеличават рисковете за президента . Коен отдавна движи деликатните дела на Тръмп. Офисът му вече беше претърсен, а доказателства бяха конфискувани. Може би ще се открият нарушения на закона в дейността на Тръмп ", каза Рогулев.

Коен дори не спомена името на Тръмп, въпреки че се съгласи с обвиненията. Предявени са му обвинения във връзка с нарушаването на избирателния закон, тъй като парите, които е платил, са регистрирани като вноски за предизборната кампания. И това е пряко нарушение, защото законът предвижда вноски от не повече от 2 700 долара".

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 69
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК