ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В София ще се изгради уникален за България научноизследователски комплекс. Комплексът е на територията на Националния център по заразни и паразитни болести. Лабораторният комплекс е финансиран с подкрепата на ОП “Наука и образование за интелигентен растеж“.
Модерният лабораторен блок ще има съвременна лаборатория за работа с електронен микроскоп, за молекулярно-генетичен анализ, за морфологичен анализ, лаборатории с най-високо ниво за работа с бактерии и вируси, както и създаване на национална биобанка с вирусни и бактериални щамове и клинични проби от болни с инфекциозни заболявания, каза проф. Ива Христова, директор на Центъра, преди подписването на протокола за откриване на строителна площадка.
Основен бенефициент по проекта е Центърът, а партньори в него са Институтът по микробиология към Българската академия на науките, Националният диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт и лабораторията по клинична микробиология към Медицинския институт на МВР, посочи проф. Христова.
Заедно ще изградим Център за компетентност, чрез който ще се гарантира точна и бърза диагностика, която е от съществено значение за практиката, и ще даде възможност за ранно доказване на различни вируси, биологични агенти, бактерии, гъбички и паразити.
По думите ѝ по този начин ще има ранно насочване на терапия и въздействие върху конкретен причинител на дадено заболяване.
Ще се извършват изследвания на микробна и вирусна резистентност, на инфекциозния имунитет, каза още тя.
Предстои и осигуряване на оборудване, необходимо за лабораториите.
Стойността на проекта е 23 638 258 лв., осигурени от оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, като 85% от финансирането е от бюджета на ЕС, а 15% - от националния бюджет. Срокът за изпълнението е шест месеца.