BG EN

В Съвета за сигурност се сблъскаха заради ударите срещу Иран

Америка

В Съвета за сигурност се сблъскаха заради ударите срещу Иран

10558
преди 2 часа
В Съвета за сигурност се сблъскаха заради ударите срещу Иран
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Съединените щати и Израел се сблъскаха с Иран на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН в събота, съобщава АП.

препоръчано

Генералният секретар Антонио Гутериш заяви пред съвета, че трябва да се направи всичко, за да се предотврати ескалация. "Алтернативата", предупреди той, "е потенциално по-широк конфликт с тежки последици за цивилното население и регионалната стабилност."

Гутериш заяви, че американските и израелските въздушни удари нарушават международното право, включително Устава на ООН. Той също така осъди ответните атаки на Иран за нарушаване на суверенитета и териториалната цялост на Бахрейн, Ирак, Йордания, Кувейт, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.

Посланикът на САЩ в ООН Майк Уолц, настоя, че военните действия на САЩ са били законни.

"Иран не може да има ядрено оръжие, каза той пред съвета. Този ​​принцип не е въпрос на политика. Това е въпрос на глобална сигурност. И за тази цел Съединените щати предприемат законни действия."

Посланикът на Израел в ООН Дани Данон защити въздушните удари като необходими за спиране на екзистенциална заплаха.

"Спираме екстремизма, преди да стане неудържим", каза той. "Ще гарантираме, че никой радикален режим, въоръжен с ядрени оръжия и балистични ракети, не може да заплаши нашия народ или целия свят."

Амир Саид Иравани, посланикът на Иран в ООН, заяви пред Съвета, че въздушните удари са убили и ранили стотици ирански цивилни, което той нарече военно престъпление и престъпление срещу човечеството.

Той разкритикува ООН и Съвета за сигурност, за това, че не са се вслушали в предупрежденията на Техеран относно "подстрекателските изявления" на САЩ през последните седмици и призова Съвета да действа сега.

"Въпросът пред съвета е ясен: дали която и да е държава членка, включително постоянен член на този съвет, може чрез използване на сила, принуда или агресия да определя политическото бъдеще или система на друга държава или да налага контрол върху нейните дела", каза Иравани.

По време на речта си иранският дипломат не спомена, нито коментира изявлението на президента Доналд Тръмп, че върховният лидер аятолах Али Хаменей е бил убит при ударите, въпреки че по-късно иранските държавни медии потвърдиха смъртта му. Убийството на втория лидер на Ислямската република, който нямаше определен наследник, повдигна перспективите за продължителен конфликт, предвид иранските заплахи за отмъщение.

Американският и иранският посланици си размениха предупреждения и директни отпори към края на извънредното заседание, тъй като военната агресия между техните страни рискуваше да прерасне в регионална война.

След като Уолц отговори на иранските твърдения, че САЩ са нарушили международното право, Иравани поиска да говори отново, за да отправи предупреждение: "Съветвам представителя на Съединените щати да бъде учтив. Това ще бъде по-добре за вас самите и за страната, която представлявате."

Уалц отговори незабавно, казвайки: "Този ​​представител седи тук, в този орган, представлявайки режим, който е убил десетки хиляди свои собствени граждани и е затворил много повече, просто защото е искал свобода от цялата си тирания."

Руският посланик осъди американско-израелските въздушни удари, докато китайският посланик беше по-умерен в критиките си.

"Изискваме Съединените щати и Израел незабавно да прекратят агресивните си действия", каза руският посланик в ООН Василий Небензя. "Настояваме за незабавно възобновяване на усилията за политическо и дипломатическо уреждане... въз основа на международното право, взаимно уважение и баланс на интересите."

Китайският посланик в ООН Фу Цун заяви, че Китай е силно обезпокоен от "внезапната ескалация на регионалното напрежение" и подкрепи призива на Русия за връщане към дипломатически преговори.

Постоянният наблюдател на 22-членната Арабска лига, Магед Абделазиз обвини Израел в лицемерия, тъй като оправдава военната си атака с намерението да се попречи на Иран да се сдобие с ядрени оръжия. Абделазиз, бивш египетски посланик в ООН, отбеляза, че Израел е отказал да подложи собствените си ядрени съоръжения на инспекция от страна на ядрения надзорен орган на ООН.

Спешното заседание беше свикано от петима членове на съвета: Бахрейн, който е арабският представител в съвета, Франция, Русия, Китай и Колумбия.

В съвместно изявление лидерите на Великобритания и Франция - и двете страни с право на вето в съвета - заедно с канцлера на Германия, призоваха за възобновяване на преговорите между САЩ и Иран относно ядрената програма на Техеран. Трите страни, част от ядрената сделка с Иран от 2015 г., поеха усилията за постигане на договорено решение. Тръмп изтегли САЩ от сделката през 2018 г.

Тримата европейски лидери остро осъдиха иранските въздушни удари в региона - не въздушните удари между САЩ и Израел - и призоваха лидерите на Иран да търсят договорено решение, заявявайки: "В крайна сметка на иранския народ трябва да се позволи да определи бъдещето си."

Сподели:
Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
ИЗЛОВИХА ГО! Стана ясно кой е координирал вдигането на цената на водата - човек от Промяната е (ВИДЕО) ИЗЛОВИХА ГО! Стана ясно кой е координирал вдигането на цената на водата - човек от "Промяната" е (ВИДЕО)
ново
Днес: 39
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК