ВАЖНИ РЕФОРМИ: Министър Кирил Ананиев с последни новини за промените в здравното осигуряване
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Здравеопазването е сложна система, в която има много публично-частни интереси, а нас ни интересува най-много пациента. Ето защо считам, че е дошло времето с промяната на модела. В изграждане на националната здравна система, това е електронното здравеопазване. Върви проект за спешната помощ. Това заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев пред бТВ. Той допълни, че се разработват алгоритмите на клиничните пътеки и нови стандарти, както и верификацията на лекарствата, свързана с реекспорта. Всички тези неща спомагат успешно да се приложи новият модел, коментира Ананиев.
Ние запазваме солидарния модел на здравеопазване, подчерта той. Но и допълни, че гражданите трябва да могат да избират кой да управлява здравните им вноски от 8%. Искаме всеки български гражданин да преценява сам къде ще получи най-доброто лечение на територията на цялата страна, както и да бъде напълно информиран за видовете лечение и къде може да ги проведе, заяви още министърът.
Ние предлагаме демонополизация на НЗОК, като Касата ще се конкурира на равни начала със здравните фондове. Ние ще създадем възможности НЗОК да извършва и доброволно застраховане, за да е конкурентноспособна. Гражданинът ще може сам да избира къде да се осигурява здравно. Ще има конкуренция между здравните фондове, изтъкна той.
Ще има конкуренция и между самите лечебни заведения, защото всяко едно лечебно заведение ще се старае да дава по-качествено лечение, за да привлече и повече пациенти и фондове, заяви Ананиев.
Избор ще имат не само хората, които ги осигуряват работодателите, но и пансионерите, за децата родителите също ще взимат решение в кой фонд да управляват, посочи той.
Фондовете не могат да подбират по никакъв признак пациентите си, това е лично решение на българските граждани и не може да се селектира този избор, посочи той.
Смятам, че пакетът за гражданите ще е много близък до момента и застраховката ще е от порядъка на 20 лева, посочи Ананиев. Редките болести предвиждаме да се финансират от самите фондове. Когато бюджетът се разпредели и отиде във фондовете, те ще трябва да поемат заболяванията, които до момента се финансират от касата, посочи министърът.
На въпрос кой ще лекува здравно неосигурените, които са много, министърът заяви, че има фонд към Министерството на социалната политика, от който се финансират лица, влизащи в болнично заведение и тези, които ползват спешна помощ, подчерта той.