BG EN

ВАЖНО! Осигуряват личен асистент на над 30 000 души

Здраве

ВАЖНО! Осигуряват личен асистент на над 30 000 души

21884
на 05.01.2018
ВАЖНО! Осигуряват личен асистент на над 30 000 души
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Над 30 000 хора с увреждания и възрастни ще получат услугите личен асистент и патронажна грижа, съобщиха от социалното министерство. Подобряване на качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и на възрастните хора е целта на Плана за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа в периода 2018-2021 г.

препоръчано

Планът бе приет от членовете на Националния съвет за социално включване. Приоритетни целеви групи включват хората с умствена изостаналост и с психични разстройства, лицата с различни форми на деменция, възрастните, които не могат да се обслужват сами, както и трайно настанените в държавните психиатрични болници.

Според плана в областите ще бъде развита патронажна грижа за лица с увреждания и възрастни хора, които са в нужда. Според документа се предвижда финансирането на транспорта и продължаване на предлагането на социални услуги в домашна среда - личен асистент, социален асистент и домашен помощник. Тези две дейности са в подкрепа на над 30 000 лица.

В документа е разписано, че до 2021 г. трябва да се закрият 10 специализирани институции за лица с психични разстройства и с умствена изостаналост, които са с най-лоши условия за живот. От тях ще бъдат изведени около 750 души, за които ще бъде осигурена качествена грижа и подкрепа в нови услуги в общността.

За предстоящите четири години се предвижда изграждането на 100 нови социални услуги за над 2100 потребители.

До 31 януари 2018 г. Агенцията за социално подпомагане и Националното сдружение на общините в България ще изготвят карта на социалните услуги, които ще бъдат изградени в страната.

Планът включва и мерки за повишаване на квалификацията на новите екипи от социални работници, които ще правят подбора и оценката на потребителите при настаняването им в новоизградените центрове за социални услуги. Документът да бъде обсъден от Министерския съвет.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите
ПИК TV x
Виктор Димчев С ЕКШЪН АНАЛИЗ за ПИК TV: ГЕРБ и ДПС-Ново начало ще бъдат значим фактор и при следващи избори. ППДБ ще трябва да работят с тях (ВИДЕО) Виктор Димчев С ЕКШЪН АНАЛИЗ за ПИК TV: ГЕРБ и ДПС-Ново начало ще бъдат значим фактор и при следващи избори. ППДБ ще трябва да работят с тях (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК