ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Макар и красив, мразовитият сезон поднася сериозни предизвикателства за човешкото здраве. Минусовите температури нарушават сърдечния ритъм, предизвикват спазъм на съдовете и повишават кръвното налягане. Често инфаркт получават хора, които не могат да се адаптират към студа.
Статистиката показва, че зимата не е благоприятен сезон за хората със сърдечно-съдови проблеми. Топлината на тялото се образува във вътрешните органи и се разпространява с кръвта. При преохлаждане нормалната температура може да се запази като се свиват рефлекторно кръвоносните съдове, при което сърцето е принудено да изпомпва много по-усилено кръв. Организмът се защитава чрез треперене, което е начин за стопляне. Реакцията със свиване на съдовете, за да не губи топлина, при пациенти с исхемична болест на сърцето може да доведе до стенокарден пристъп и инфаркт. Добре е да се знае, че не само ниските температури, но снеговалежът и студеният вятър също водят до проблеми със сърдечно-съдовата система. През зимата при ниски температури кръвното налягане е значимо по-високо. Причината е възникващият защитен механизъм - периферен спазъм на съдовете. „Кръвното налягане е много динамичен показател и се мени от един сърдечен удар до друг, в рамките на 24 часа, както и през отделните сезони. При минусови температурите навън артериите особено в периферията се свиват, което намалява термозагубите на тялото. Когато сърцето изпомпва кръвта през артериите, тя упражнява натиск върху стените на кръвоносните съдове. Поради повишеното съдово съпротивление кръвното налягане става по-високо от нормалното и може да се наложи на пациентите с хипертония да се увеличи дозата на лекарствата“, обясняват кардиолозите.
Хората не знаят, че ниските температури могат да доведат до съдови инциденти. Моржуването, например, трябва да се проведе с постепенно адаптиране и предварителна лекарска консултация. Това важи и за топлинните процедури като сауна, парна баня и други, които пък могат да доведат до рязко спадане на артериалното налягане и мозъчен или сърдечен инцидент. Човешкият организъм не обича нито прекалено топло, нито прекалено студено, допълват те.
Хората със сърдечно-съдови заболявания трябва да са много внимателни през зимата. При продължително излагане на студ може да се изпадне в хипотермия (премръзване), а рязката промяна на температурата може да предизвика стенокардна атака, инфаркт или „сърдечен арест". Медиците съветват преди всичко да си пият лекарствата и да се вслушват в съветите на своя личен лекар. Тези, които са с исхемична болест на сърцето, да бъдат много внимателни, когато сутрин излизат навън и да знаят, че парната баня и сауната не са показани за всички.