ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров-Вальо Топлото продължава да се бори със сетните си сили да освободят част от запора на близо 12 милиона лева, който му е наложен от съда. Той щял да отправи такова искане пред Апелативен съд-София, научи ПИК.
"Не става дума за милиони, а само за част от тази сума, която не влиза по никакъв начин в обвинителния акт на прокурорите", разясни пред медията ни адвокатът на Топлото Венцислав Дудоленски.
"Парите трябва да се освободят, защото той реално няма с какво да живее", каза юристът, започвайки борбата за освобождаване на парите. "До сега обаче удряме на камък, няма да се откажем", категоричен е той.
До отпор обаче едва ли ще се стигне, защото обвинителите са категорични, че няма никакъв мотив да се освобождават каквито и да е средства, докато делата не приключат и на последна инстанция.
Самият Валентин Димитров имал само негативни мисли преди идващите новогодишни празници. От познати на Топлото научихме още, че той бил бесен, че делата са върнати. Димитров се вайкал, че вече толкова години го разкарват из съда, а две дела трябва да започнат отначало. Той постоянно повтарял на адвоката си, че трябва да се възползват от факта, че делата се размотават и да искат отпор на парите.
Все пак за Топлото има и светъл лъч, бившият шеф на "Топлофикация" с усмивка под мустак споделял, че медиите вече не се интересували толкова от делата му. Според експерти това можело да донесе по-благосклонна позиция на съдиите при произнасяне на присъдата.
Първото дело срещу бившия директор на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров е за извършени валутни престъпления. Според обвинението, в периода от 20 октомври 1999 г. до 25 юни 2003 г. в Австрия, Димитров е извършвал финансови сделки в нарушение на валутното ни законодателство, като предоставените от него кредити и сделки с ценни книжа са за обща сума от близо 6 млн. лева. Другото обвинение срещу него е, че между 2004-2006 г. отново e нарушил валутните закони, като, в качеството си на управител на фирма "Про Марк" ЕООД, не е декларирал пред БНБ множество сделки на обща стойност над 16 млн. лева.
За валутните престъпления давността е 15 години, а част от сделките, описани в обвинението, са извършвани през 1999-2000 г.
Бившият директор на столичната "Топлофикация" е подсъдим по още 3 дела - за длъжностно присвояване, за пране на пари и неплатени данъци, както и за безстопанственост. По нито едно обаче няма влязла в сила присъда, като процесът за длъжностно присвояване също ще тръгне наново от първа инстанция.