ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Съвременната гръцка държава е в криза отпреди да се случи сегашната, а дълговете й се влачат от революцията през 1820 година (тя води до независимостта на страната от Османската империя - ред). Първо направихме неизплатими дългове, а после се сдобихме с държава”, заяви бившият гръцки финансов министър Янис Варуфакис в интервю за шведския икономически портал „Маникеб”.
„Проблемът с дълга е по-стар от самата Гърция”, заяви Варуфакис. Според него влизането в еврозоната е предизвикало „цунами от задължения”. „Замислете се, през 1999 г. тогавашният премиер Костас Симитис трябваше се събуди и да каже: „Не искаме в еврозоната". Сега нямаше да говорим за Гърция и нейните проблеми", посочи Варуфакис. Според него трагедията на Гърция е заради ръста на дълга, основаващ се на „схема”, а когато балонът се пукнал, дългът станал неудържим. По думите на Варуфакис няма нищо мистериозно около гръцкия проблем.
„Взехме стотици милиарди евра и попаднахме в черната дупка на дълга. Защо направихме това? Защото истинският дефицит в Гърция е надеждата. Аз не виждам светлина в края на тунела. Ако нямате надежда, реформите са много тежки”, заяви той, добавяйки, че предстоят много неща, които да се направят.
„Но хората в Гърция при думата „реформа” се отнасят като хората в Ирак при думата „демокрация”. В Ирак са извършени много злосторства в името на демокрацията. Когато там хората чуят тази дума, особено с американски акцент, се крият под масата от страх за бомбардировки. Същото е с гърците, когато чуят думата „реформа”. Тогава те си мислят: „О, Господи, те отново ще ни намалят пенсиите”, обясни Варуфакис.
Според него изходът за Гърция е да приеме истината. Той обаче смята, че Гърция бяга от истината 2010 г., когато гръцката държава банкрутира.
„Може ли до безкрайност да вярваме, че фалитът е маскиран с нови задължения? Това продължава от 2010 г. и само се задълбочава. Моята политика беше следната: предложих да направим това, което направи „Дженеръл Моторс”. Първо реструктуриране на дълга, а след това по-нататъшно преструктуриране. Редът е много важен. „Ако „Дженеръл Морос” не го бяха направили така, компанията днес нямаше да съществува”, заяви още Варуфакис.