ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева ще открие ЕкоФест "Зелените идеи в действие" на 25 юли от 11 часа. Той се провежда в местността "Узана" над Габрово на 24, 25 и 26 юли. Фестивалът е развитие на "Узана ПолянаФест".
През 2015 г. е петото поредно издание, организира се от фондация "ТАЙМ – Екопроекти" с финансовата подкрепа на Министерство на околната среда и водите чрез Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда и община Габрово, съобщиха от МОСВ. От 13,30 ч. министър Василева ще вземе участие в дискусия на тема "Адаптация към климатичните промени". Специални гости ще са водещи специалисти от БАН, Националния институт по геофизика, геодезия и география, Департамент "География".
За 16 ч. е предвидено министър Василева да открие и Детската природна академия, която се провежда в рамките на фестивала. Децата ще участват в практически занимания и игри. В програмата ще участват над 100 изложители. Категориите, по които ще бъде разпределена зоната за изложители и презентации са ЕкоПазар, ЕкоАкадемия, ТехноЦентър, АртАтелиета, Детски и Презентационен център. По традиция началото на фестивала се съпътства от освобождаване на птици от Спасителния център за диви животни в Стара Загора. Един от акцентите в програмата на Еко-фест "Зелените идеи в действие" тази година ще бъде откриването на Детска природна академия "Узана" от 16.00 часа. Детска природна академия "Узана" е създадена от Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) в партньорство с Община Габрово в рамките на проект "За Балкана и хората", финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Академията работи във и около Посетителския информационен център (ПИЦ) на Община Габрово в местността Узана – място със съхранена природа в географския център на България, заобиколено от едни от най-значимите български защитени територии – Национален парк "Централен Балкан" и Природен парк "Българка".
Природната академия "Узана" дава възможност на деца от всички възрасти да се срещнат с природата по завладяващ и увлекателен начин – вътре в центъра ще можеш да влезеш в ролята на лалугера, който живее на поляната отсреща, да разбереш неговия начин на живот и да осъзнаеш важността и ролята си за опазването и поддържането на крехката екосистема на планинските пасища. Горската пътека, която започва от паркинга на центъра, е по-различна от обичайните места за разходка и тук посетителите могат да почувстват природата.
"Една трета от площта на България е покрита с гори, затова за нас от БФБ е важно да покажем на децата какво е значението на гората като дом на многобройни видове животни, растения и гъби, каква е ролята й за задържане на водата и какво се случва, когато гората се ползва и променя от човека. Тук няма да откриете "напудрена" горска пътека от парков тип, а напротив – ще видите нещата в реалния им вид, не винаги много приятни, но пък истински", споделя Росен Василев от БФБ, координатор на проекта за създаване на Академията. "Узана" беше създадена с усилията на много експерти от България и даже от Швейцария, които избраха интерпретацията като водещ инструмент за Детската природна академия. Ролята на водача-интерпретатор е ключова и на него се разчита за обучението чрез преживяване.