Велизар Енчев пред ПИК: Кирил Петков не става за премиер, по-добре да бъде в хотел „Хаят“ с Лена, отколкото на масата с Шарл Мишел и Олаф Шолц, така пораженията за България ще са по-малки
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Велизар Енчев е бивш депутат, дипломат, университетски преподавател, журналист и бивш офицер от външното разузнаване. Служи в Първо главно управление на Държавна сигурност от 1985 до 1989 г. и в Националната разузнавателна служба от 1990 до 1996 г. Силно е ангажиран с темата „Македония“. С него разговаряме за скандалния случай с визитата на премиера Кирил Петков и началника на кабинета му Лена Бориславова в Солун. Лъже ли правителствената пресслужба, защо бе необходимо вдигането на държавния „Еърбъс“ 319 за тази тричасова дестинация, интимни причини и реализацията им в хотел „Хаят“ ли оправдават отсъствието на министър-председателя Петков от официалната вечеря на Шарл Мишел, Олаф Шолц и домакина Мицотакис по формата за преговорния процес за присъединяването на страните от Югоизточна Европа - обяснява Енчев пред ПИК.
- Г-н Енчев, скандалната визита на премиера Кирил Петков и началника на кабинета му Лена Бориславова в Солун какво беше, не е ли това своеобразно алиби за секс рандеву, нужен ли беше този полет?
- Правилният човек, който трябва да отговори на всички тези въпроси, най-вече за присъствието и отсъствието на премиера на срещата с премиера на Гърция, е министърът на външните работи Теодора Генчовска, защото тя е и свидетел, и участник в тази среща. Освен това, ако тази снимка от вечерята в хотел „Хаят“ е автентична и там наистина присъства посланикът на България в Гърция Валентин Порязов, не трябва ли да се постави въпросът защо Порязов отсъства от срещата, при положение че неговият принципал – министърът на външните работи, е там? Т.е. става дума за две отсъствия. Що се отнася до отсъствието на Кирил Петков от тази среща, ако наистина е отсъствал, и от официалната вечеря, и от декларацията, аз повече се притеснявам не от неговото отсъствие, а от говоренето му, когато присъства някъде. Това е по-сериозният проблем при министър-председателя. Затова е по-добре Кирил Петков да бъде в хотел „Хаят“ с Лена, отколкото на масата с Шарл Мишел и Олаф Шолц, така пораженията за България ще са по-малки. И без това остават броени дни до заседанието на висшия орган на Европейския съюз, на което ще стане ясно дали България ще пречупи своя политически гръбнак и ще вдигне ветото от Република Северна Македония. По този повод аз имам един дипломатически и юридически въпрос – на какво правно основание министър-председателят обяви на няколко пъти, че внася в Народното събрание всичко, което е необходимо за вдигане на ветото. Той не би следвало да внася нищо, тъй като има три държавно-правни акта, които го карат да ги изпълнява, а не да ги подлага на ревизия. Това са рамковата позиция на правителството на Бойко Борисов от 9 октомври 2019 година, вторият акт е гласуван в Народното събрание – декларацията на основата на рамковата позиция от следващия ден – 10 октомври. А имаме и договора, подписан между Република Македония тогава и България на 1 август 2017 година. Този договор вече пета година демонстративно не се изпълнява от Скопие.
В този смисъл внасянето на подобно предложение в парламента за падане на ветото по същество е дезавоиране, казано на правен език. Защото министър-председателят и неговият говорител от последните дни непрекъснато обясняват, че каквото и решение да вземе Министерският съвет, т.е. изпълнителната власт, то щяло първо да мине през Народното събрание. Е, аз казвам, че това въобще не е необходимо да влиза в Народното събрание, а кабинетът трябва да изпълнява взетите вече решения. Не само обаче че договорът не се изпълнява, но преди дни министър-председателят на РС Македония оспори съществуването на българската част от смесената историческа комисия.
- Напълно разбирам това, което казвате, обаче Генчовска като че ли, поне формално, сне от себе си тази отговорност, като подаде оставката си преди минути. Но не би ли следвало все пак някой в този пресцентър да поеме отговорност, излъгаха ли оттам по съществото на случващото се в Солун, или простичко изиграха ролята на сводници, които прикриват какво в действителност правят Кирил Петков и Лена Бориславова в Гърция?
- Казано на дипломатически език, пресцентърът на Министерството на външните работи не е излъгал. Просто е спестил истината. Както г-н премиерът непрекъснато ни спестява истината за втората външна политика, която е водил по отношение на РСМ, за което се позовавам именно на министър Генчовска. Този човек, Кирил Петков, не е за този пост, който заема. Това е без съмнение. И колкото по-малко участва във взимането на решения и в тяхната реализация по жизнено важни национални интереси, толкова по-добре.
- А как дипломатически са прочели отсъствието на Кирил Петков от вечерята в „Хаят“ Шарл Мишел, Олаф Шолц и домакинът Мицотакис?
- Ако аз бих бил на тяхно място, бих го разчел като неуважение към формата на срещата по ПСЮИЕ. Като неуважение към глобалните фактори и представителите на ЕС и просто като ниска политическа и лична култура.
- Толкова богата държава ли е България в момента, че може да си позволи полет с държавния „Еърбъс“ 319 за дестинация, която е на три часа път с автомобил?
- Ако наистина в самолета са пътували само няколко души, това е скандално. Би трябвало да вземат кола, още повече че пътуването не е повече от 4 часа. Но тяхното оправдание, доколкото разбрах, е, че по-малкият самолет „Фалкон“ е бил ангажиран от държавния глава. Обаче искам да направя едно уточнение. За подобни срещи се знае предварително от месеци. Следователно би трябвало да се знае, че за такава кратка дестинация трябва да се използва фалкона. Т.е. говорим за много лошо планиране на протокола на Министерството на външните работи и на Министерския съвет. Но явно сме богата държава, като гледам как министър-председателят обикаля света с нулев коефициент на полезно действие, а напоследък, за съжаление, и с отрицателен коефициент на полезно действие. Явно сме много богата държава, щом избирателите му позволяват да го прави.
Предупреждавах за това по време на предизборната кампания. Заливан бях от порой на недоволство не само от привържениците на Кирил Петков и Асен Василев. Много бяха вярващите, че това са спасителите на България. Цялата ми дипломатическа и разузнавателна работа е посветена на темата за Македония и Сърбия и никога не съм си представял, че министър-председател на България ще предаде с лека ръка под североатлантически натиск идеала на поколения българи и ще омаловажи и опорочи жертвите на десетки хиляди, стотици хиляди българи, които оставиха костите си на тази пуста македонска земя.