Велик жест! Кмет от БСП разпореди да се премести комунистически паметник, за да се възстанови вековна църква!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Антифашистки паметник или църква. Това трябваше да решат на 25 май жителите на община Стрелча на местен референдум паралелно с гласуването за евродепутати, пише „24 часа”.
Миналата неделя обаче едва 1542 избиратели - 35%, се възползваха от това си право. Според нашето законодателство, за да се признае референдумът за валиден, на него трябваше да гласуват толкова избиратели, колкото са дали своя вот на последните избори за общински съветници, т.е. в случая два пъти повече.
Въпреки това кметът Иван Евстатиев (БСП), по чиято идея се проведе референдумът, го смята за успешен. 78% от гласувалите са пожелали паметникът на антифашисткото движение да се премести от централния площад “Дружба” в местността Дъбравите, където е братската могила на Стрелча.
Любимата църква на стрелчани “Св. Неделя Огнена” е била срината със земята за една нощ през 1969 г., а година по-късно на нейното място издигат паметника. По това време бащата на Евстатиев е бил първи секретар на партията в района.
“Зная какво си говорят хората. Баща му беше партизанин. Той го постави този паметник, а сега синът го мести”, откровен е Иван Евстатиев.
“Важно е обаче хората да могат да направят своя свободен избор по важни проблеми”, допълва той. Според него близо 90% искат възстановяването на църквата.
Легенда разказва, че през средните векове на мястото на сегашния централен площад на Стрелча е имало голям топъл минерален извор. През 1660 г. силно земетресение разтърсва района и изворът, който е давал поминък на месните, пресъхва. Тогава те решават на мястото, където е бил, да построят “Св. Неделя Огнена”. 80 г. по-късно отново силно земетресение разлюляло района и топлият минерален извор бликнал отново, но на друго място. Така хората започнали да вярват, че “Св. Неделя Огнена” е символ на Божията любов.
По време на кържалийските нашествия през 1812 г. църквата е опожарена. През Априлското въстание село Стрелча също е опожарено и унищожено. През януари 1878 г. жителите на селото, още невъзстановили домовете си, започват отново градежа на църквата закрилница.
Построяват я от камък и дърво. Храмът е без стенописи и дърворезби, но всички икони в него са дело на майстор Иван Зограф. Стрелчани се радват на свещената си църква до нощта на 11 септември 1969 г.
Два дни преди това Стрелча е обявена за град и център на община. В злокобната нощ тогавашният председател на местния съвет и комунистически водач - Иван Савов Ганчев, извиква два верижни трактора и заповядва да сринат църквата. Бутали цяла нощ каменните зидове, докато успеят да я съборят.
Комунистическият управник обачe прибрал всичките икони и камбаната и ги предал по опис в храма “Св. Архангел Михаил”, където се пазят в отлично състояние и в момента.
Веднага след сриването на църквата е взето решение за издигането на антифашистки паметник. Негов автор е сръбският скулптор Джоки Сава Радивоевич. Монументът с височина 8,5 м е изработен от бял врачански камък. Поставен е точно на мястото, където се е намирал иконостасът на “Св. Неделя Огнена” и е открит на 1 август 1970 г.
После в Стрелча е регистрирана висока смъртност сред младите хора. И до момента местните определят това като Божие наказание.
“Още като станах кмет, се срещнах с двамата свещеници в Стрелча. Те ми казаха, че много млади хора умират, че хората искат да се възстанови срутената църква, за да се спрат тези нещастия. Казаха ми: “Внеси помирение”, споделя Иван Евстатиев.
Негова идея е църквата “Св. Неделя Огнена” да се изгради с дарения. Вече е разпратил над 200 писма и е убеден, че необходимите 500 000 лв. ще бъдат събрани. Пловдивският митрополит Николай е дал своята благословия.
Евстатиев е решен храмът да бъде възстановен, ако не на мястото на самия паметник, то зад него. И то до края на мандата му.