ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Остава седмица до Велики четвъртък, когато по традиция се боядисват яйцата. Не бива да отлагаме за последния момент и организирането на празника, особено приготовленията за месенето на козунаци.
Освен качествените продукти голямо значение за замесването му имат опитът и уменията, но не във всяко семейство има по-възрастна домакиня, която може да научи по-младата - дъщеря, снаха, внучка. Затова, ако искате да запретнете ръкави, да експериментирате и да зарадвате семейството си на светлия християнски празник, може да се доверите на книгата на издателство "Милениум" - "Великден. Традиции и рецепти". Ще я откриете на вестникарските павилиони в цялата страна на цена само 12 лева.
Томчето събира над 60 вкусни рецепти за любимия ритуален сладкиш, като дава информация за точното количество на съставките и обяснява начина на приготвяне му. Ще разберете и каква точно е спецификата при приготвянето на всеки вид козунак и че, например, тестото за плетените трябва да е малко по-твърдо от това на обикновените. Ще научите и любопитни факти какво повеляват традициите и обичаите за Великден.
В книгата ще откриете рецепти за бърз козунак, за мързелив и икономичен козунак, козунак с шоколад и стафиди, козунак в бяло и червено, козуначени рула и кифли, гръцки, полски, италиански, френски козунаци...
Традиционните козунаци се месят на Велики четвъртък. В миналото на българската трапеза се е месел само постен обреден хляб. Първият козунак за Великден е омесен от френски хлебар през XVII век, но на родна земя той навлиза сравнително късно - едва през 20-те години на миналия век.