Великден наближава. Подгответе се с 40 топрецепти и 8 тънкости за сполучлив козунак
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Остават точно две седмици до Велики четвъртък, когато по традиция се боядисват яйцата. Не бива да оставяме за последния момент и организирането на празника, особено приготовленията за месенето на козунаци. Освен качествените продукти голямо значение за него имат опитът и уменията, но не във всяко семейство има по-възрастна домакиня, която може да научи по-младата - дъщеря, снаха, внучка. Затова пък, ако искате да запретнете ръкави, да експериментирате и да зарадвате семейството си на светлия християнски празник, може да се доверите на книгата на издателство "Милениум" "Най-вкусните козунаци за Великден. 40 топрецепти за празника", която се предлага на цена само 3,90 лв.
Тя събира най-вкусните рецепти за любимия ритуален сладкиш като не само дава информация за точното количество на съставките и обяснява начина на приготвяне на изделието, а и е богато илюстрирана с цветни снимки. Благодарение на тях можете да видите ясно как точно трябва да изглежда всеки от козунаците, което е много ценно, особено ако решите да направите такъв с по-сложна и красива форма или плетеница.
Ще научите и каква точно е спецификата при приготвянето на всеки вид козунак и че, например, тестото за плетените трябва да е малко по-твърдо от това на обикновените.
А ето в аванс и няколко хитринки, казани с по една дума, от които зависи успехът ви при приготвянето на козунак:
1. Настроение. Трябва да се зарадите с добро настроение и да си осигурите достатъчно време, в което никой да не ви безпокои.
2. Мекота и еластичност. Такова трябва да бъде тестото за хубавия козунак.
3. Топлина. Всички продукти трябва да са топли. Стаята, в която месите и оставяте козунаците да втасват - също.
4. Пропорции. За да се получат хубави конци, трябва да се сложат не повече от 250 г захар на 1 кг брашно. Добавянето на повече захар утежнява тестото. Конците се оформят, заради развитието на глутена при продължителното месене и се умножават при добавянето на мазнината при месенето и при изтеглянето и оформянето на фитилите.
5. Двоен обем. Задължително е при втасването готовото тесто да увеличи обема си двойно. Това може да отнеме от 60 мин. до 3-4 часа. По-бавното втасване, придава по-хубав вкус на изделията.
6. Гъделчета. Преди оформянето на козунаците в тях може да се добавят мариновани с коняк сушени плодове, цитрусови кори и ядки.
7. Овлажняване. След като втасат, оформените козунаци се намазват със смес от яйце и прясно мляко и се поръсват с кристална захар. Зада не загаря захарта, тя предварително се разтрива с мокри ръце. Ако козунакът се украсява с ядки, също е добре да се намокрят, преди да се поставят.
8. Не надничайте! За да бухне добре козунакът и да бъде пухкав, се слага в добре загрята фурна на 220° С за 10 мин. и след това температурата се намалява до 180 - 190°С. Не се отваря, но се наблюдава през цялото време. Ако много бързо се зачерви отгоре, се покрива с алуминиево фолио.
Книгите на издателство "Милениум", може да поръчате на тел.: 02/944 33 18 (от 9 до 16 ч. в делничните дни), на email: [email protected] или на сайта www.milleniumbg.eu. При поръчка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената.