ВЕЛИКИ ВТОРНИК: Честваме славен български светец, който не сменил вярата си въпреки жестоките мъчения
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
1. Свети мъченик Лазар Български (1774 - 1802 г.) - той бил българин от село Дебел дял, което отстои на 14 километра от Габрово. Още като момче той оставил родното си място и отишъл в Мала Азия.
В селото Соми той бил нает за овчар, но като християнин предизвикал омразата на турците против себе си и някой се турски големец го хвърлил в тъмница. След дълги изтезания и жестоки мъчения, които Лазар мъжествено понасял поради голяма любов към Христа, той бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.
Господ го приел във вечните Свои обители и го рославил на небето и на земята: над мощите на св. Лазар ставали много чудеса. За него било написано житие и била съставено служба в негова чест, които според описа на проф. Иван Шишманов се намирали в частна библиотека на приснопаметния йеромонах Неофит Рилски, но които сега се намират в неизвестност.
Образът му е изписан в цял ръст в параклиса на Рилския манастир “Свети Архангели”, гдето е означено и родното му село Дебел дял.
2. Страстната седмица - Велики вторник - днес в църквата се чете освен притчата за талантите (Мат. 25:14-30) и тази за десетте девици (Мат.25:1-13). В тази притча се говори за пет мъдри и пет неразумни девици, а се подразбира пет мъдри и пет неразумни човешки души.
Мъдрите имали чисти светилници и свещен елей, а неразумните - само чисти светилници. Светилниците в тази притча символизират телата, а маслото (елей) - милостта. На гръцки език "милост" се произнася "елеос". Оттук е дошла и думата "полиелей", което означава "многомилостив".