"Великите филми, които никога няма да гледате" - бестселър за неслучилите се митове в голямото кино. Вижте защо се провалят проекти на Стенли Кубрик, Хичкок и Спилбърг

КУЛТУРА

"Великите филми, които никога няма да гледате" - бестселър за неслучилите се митове в голямото кино. Вижте защо се провалят проекти на Стенли Кубрик, Хичкок и Спилбърг

46528
на 18.12.2020
Великите филми, които никога няма да гледате - бестселър за неслучилите се митове в голямото кино. Вижте защо се провалят проекти на Стенли Кубрик, Хичкок и Спилбърг
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Какво пречи на един филм, който има всички качества да спечели рекорден брой оскари, да види бял свят? Защо амбициозни проекти на най-знаменитите световни режисьори остават незаснети? Изключително любопитната премиерна книга „Великите филми, които никога няма да гледате“ на Саймън Бронд /издателство „Милениум“/ разплита в детайли споровете, скандалите и съдбоносните събития, които обричат на забрава някои от най-великите филми, които така и не са създадени.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

„Тази книга е нещо като паралелна история на киното, защото е изключително поучително да прочетем всички подробности около провалените проекти на всички велики режисьори – коментира в студиото на предаването „Култура.БГ“ по БНТ известният киноспец Владимир Трифонов, който е и редактор на книгата. - Както Чаплин, така и Стенли Кубрик са мечтали да снимат филм примерно за Наполеон. Вманиачаването на Кубрик стига дотам, че той изчита около 500 книги, за да си напише сценария и дори сравнява дали почвата от Ватерло е близка като консистенция до тази на снимачната площадка, която е избрал. Филмът на Кубрик е трябвало да се случи веднага след „Одисеята“ в края на 60-те години. Тогава Бондарчук е имал своя проект „Ватерло“, което спира Кубрик. Но пък ако не се беше провалил проектът му за Наполеон, тогава нямаше да видим „Портокал с часовников механизъм“, напомни Владимир Трифонов.

Той разкри за още един неосъществен проект на киногения Кубрик - „Арийските документи“, който е бил за Холокоста. Но се уплашва от паралелния проект на Спилбърг „Списъкът на Шиндлер“ и сам прекратява работата.

Интересно е, че са отказвали на Хичкок в най-славните му години - той има нереализиран проект с Одри Хепбърн. Това става след феноменалния успех на „Психо“, който си изкарва  парите над 200 пъти, тъй като е бил заснет почти за без пари. Но студиото му отказва, въпреки, че Хичкок е сред акционерите. И така и не получава финансиране за проекта си с Хепбърн. А е щял да се получи един много стилен трилър.

„Книгата е много ценна и заради друго - че показва мегаломанията на режисьорите, но и хитрите начини, с които продуцентите успяват да пресекат творческия им ентусиазъм. В предговора на книгата авторът цитира Спилбърг: „Да правиш филм, е като да пътуваш с рейс на дълъг път. В началото се надяваш пътуването да е приятно, след известно време просто се молиш да стигнеш“. Спилбърг, този абсолютен властелин в киноиндустрията в Холивуд, на когото едва ли има нещо, което да му се откаже, също има цели два нереализирани проекта. Един от тях е „Процесът срещу седемте от Чикаго“, който вече се появи, заснет от сценариста на проекта Арън Соркин като филм на „Нетфликс“. В момента може да бъде видян на платформата му. И е фаворит за „Оскар“.

„Във „Великите филми, които никога няма да гледате“ има и много проекти от 2000 г. насам. Съществува един израз „Адът на развитието“ – когато един проект е в процес на развитие и непрекъснато е подхвърлян като топка между студията и продуцентите. А режисьорите се сменят, тъй като често те са наемници. Първоначалният инициатор се отказва да защитава авторските си търсения и на много ранен етап се оттегля. Така че един проект се прехвърля с години, докато накрая се превърне просто в една митология. Тази книга е за неслучилите се митове.

Показателна тук е липсата на автори като Милош Форман и Мартин Скорсезе. Не че те нямат нереализирани идеи, но може би все пак някак си са успели да се наложат, да отстоят своето и да заснемат филмите, които искат“, добави Владимир Трифонов.

В книгата ще прочетете за незавършени филми на Орсън Уелс, Федерико Фелини, Тери Гилиъм, Емир Кустурица, Франсис Форд Копола, Серджо Леоне, Дейвид Линч, братята Коен, Ридли Скот, Тим Бъртън и много други. Луксозният том излага на показ любопитни факти около идеите на някои от най-знаменитите имена в Холивуд от 20-те години насам, както и пикантни подробности от живота на и извън снимачната площадка.

"Великите филми, които никога няма да гледате" е истинско бижу не само за ценителите, но и за всички, изкушени от голямото кино. Луксозният том е най-оригиналният и изискан коледен подарък, който можете да поднесете за празниците.

Книгите на издателство „Милениум“ може да поръчате на тел.: 02/879 40 06 (в делничните дни, от 9 до 16 ч.), на e-mail: [email protected] или на сайта www.milleniumbg.eu. При заявка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената. Може да откриете заглавията в книжарската мрежа, както и на столичните адреси в близост до автогарата – бул. „Княгиня Мария Луиза“ №92, и във фирмената книжарница на издателството на адрес ул. „Цар Шишман“ №18.

Владимир Трифонов, редакторът на книгата "Великите филми, които никога няма да гледате" 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса
ПИК TV x
Викат Бойко Рашков в комисията в парламента, която нищи ОПГ-то в Митниците! Хората на Слави: Това, което чухме от МВР, е скандално! Даваме договора с Боташ на българската прокуратура (ВИДЕО) Викат Бойко Рашков в комисията в парламента, която нищи ОПГ-то в Митниците! Хората на Слави: Това, което чухме от МВР, е скандално! Даваме договора с "Боташ" на българската прокуратура (ВИДЕО)
ново
Днес: 93
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК