Великобритания и Франция с военни центрове Украйна срещу бъдещо нахлуване
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лидерите на Франция, Великобритания и Украйна подписаха в Париж декларация за намерение за разполагане на многонационални сили като гаранция за сигурността на Украйна, след като бъде постигнато примирие с Русия. Френският президент Макрон определи срещата като успешна.
Британският премиер Киър Стармър заяви след разговорите в Париж, че Великобритания и Франция ще „създадат военни центрове в цяла Украйна“, за да възпрат бъдещо нахлуване на Русия, а френският президент Еманюел Макрон каза, че може да бъдат разположени хиляди войници. Съюзниците също така до голяма степен се споразумяха за стабилни гаранции за сигурност за Украйна и предложиха САЩ да поемат водеща роля в наблюдението на примирието.
Върховният преговарящ на САЩ Стив Уиткоф посочи, че „трайните гаранции за сигурност и стабилните ангажименти за просперитет са от съществено значение за дълготраен мир" в Украйна. Уиткоф каза, че съюзниците "до голяма степен са завършили" работата си по договарянето на протоколи за сигурност, "така че народът на Украйна да знае, че когато тази война приключи, това ще е завинаги".
Все още обаче не е постигнато съгласие по ключовия въпрос за териториите. Русия многократно е предупреждавала, че всякакви чуждестранни войски в Украйна биха били "легитимна цел". Засега няма коментар от руска страна на изявленията, направени във френската столица.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че в Париж е направена "огромна крачка напред":
"Важно е, че днес коалицията има конкретни документи. Това не са просто думи. Има конкретно съдържание – съвместна декларация на всички страни и тристранна декларация, подписана от Франция, Великобритания и Украйна".
Зеленски обаче добави, че ще счита усилията за "достатъчни", само ако доведат до край на войната. По думите му, партньорите на Киев са определили как ще оперират бъдещите европейски възпиращи сили в Украйна, както и кои държави ще участват в тях.
Желание за участие във военна мисия изрази премиерът на Испания Педро Санчес с условието, че въпросът трябва да бъде обсъден с основните политически сили в Мадрид. Участие със свои войски изключиха Полша и Италия.


