Великобритания скочи заради ликвидирания от САЩ ирански генерал: Ескалиране на ситуацията не е в интерес на никого
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Външният министър на Обединеното кралство Доминик Рааб призова „всички страни за деескалация“, след нападението на САЩ над летище в иракската столица Багдад, при което беше убит генерал Касем Сюлеймани, ръководител на спецчастите „Кудс“ от Иранския ислямски революционен корпус, пише британското издание London Evening Standard, цитирана от "Фокус". Рааб заяви, че по-нататъшното ескалиране на ситуацията „не е в интерес на никого“, малко след като иранските лидери се зарекоха за „отмъщение“ на атаките, които бяха наредени от президентът на САЩ Доналд Тръмп.
Сюлеймани е бил убит във ракетна атака, според информацията, малко след като е напуснал самолет на летището и е бил превозван от автомобил. В нападението е загинал и Абу Махди ал Мухандис, заместник-командир на иракските шиитски милиции.
От Пентагона заявиха, че Сюлеймани е бил цел на нападението, тъй като „активно е разработвал планове за атаки над американски дипломати и военнослужещи“ в региона.
Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей предупреди, че САЩ могат да очакват „сериозно отмъщение“ и обяви тридневен траур.
Рааб излезе с изявление, в което твърди, че правителството в Лондон „винаги е разбирало, че иранските сили „Кудс“ представляват заплаха“.
„След смъртта му, призоваваме всички страни за деескалация. Бъдещи конфликти не са в интерес на никого“, допълни министърът.
Междувременно лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джереми Корбин разкритикува британското правителство, като заяви, че то трябва да се опълчи на „враждебните действия и реторика“ на САЩ.
„Американското убийство на иранският генерал Касем Сюлеймани е изключително сериозна и опасна ескалация на конфликта в Близкия Изток и е от глобално значение“, заяви Джереми Корбин.
„Британското правителство трябва да призове за въздържане от страна и на Иран, и на САЩ, и да се опълчи на враждебните действия и реторика на Вашингтон“, допълни той.
„Всички страни от региона и извън него трябва да намалят напрежението и да се опитат да не задълбочават конфликта, което може да доведе само до още страдания в Близкия Изток, 17 години след катастрофалната инвазия на Ирак“.
Един от кандидатите за ръководител на лейбъристите, Клайв Люис, който е служил в Афганистан, заяви, че Сюлеймани е бил жесток човек, който е донесъл много страдания, но насилието ще доведе до още конфликти.
„Насилието води до още насилие, особено без добре обмислена военна стратегия. Знам това от времето си в Афганистан. Великобритания трябва в този момент да бъде посредник на мира“, каза той.
Друга централна фигура на опозицията, Киър Стармер, заяви че става дума за „изключително сериозна ситуация“.
Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън все още не е коментирал случая.
Депутатът от британската „Зелена партия“ Каролин Лукас заяви, че ударите са „провокативен акт в много опасен регион“.
„Британското правителство трябва да осъди (нападението) и да работи със своите колеги в САЩ, за да противодейства на безразсъдните действия на (президента Доналд) Тръмп и неговата опасна външна политика“, добави тя.
Външното министерство на Великобритания посъветва британските граждани да не пътуват до Иран, или ако все пак го направят, да потърсят информация от тях преди това. Според министерството британските граждани рискуват да бъдат задържани или арестувани в Техеран, без съществена причина.