ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вчера сутринта Цветан Цветанов получи урок по дебелокожие в студиото на Бареков, където научи от него колко лесно се "обръща палачинката". Само няколко часа по-късно Цветанов показа, че е научил урока като се измъкна от отговорността за незаконните подслушвания. Публицистът Велислава Дърева се взря в реакцията на бившия вътрешен министър.
- "СРС-гейт" се изяснява. Виждате ли нещо изненадващо, г-жо Дърева?
- На 28 март Сергей Станишев депозира при Главния прокурор сигнала за нерегламентирано подслушване, което се отнася за двама президенти на страната, за политически лидери, за самия Станишев, за еврокомисаря Кристалина Георгиева... Да не забравяме, че г-н Станишев е президент и на Партията на европейските социалисти, т.е. говорим за скандал от европейски мащаб! Това не е шега, не е домашна миша тупурдия. Това е грандиозен скандал.
На 29 март, когато г-н Станишев отиде в Би Ти Ви, всички си спомняме как Цветан Цветанов връхлетя като вихър в студиото и с осъдителен тон, размахвайки показалец изискваше г-н Станишев едва ли не да му се извини за това, че е сезирал прокуратурата. И заяви, че ако сигналът се докаже, той не само ще се извини, но и ще напусне политиката.
Ето, дойде чудесният 15 април, в който г-н Цветанов трябва да напусне политиката, защото отговорността за неправомерното и за законното използване на СРС е лично на министъра на вътрешните работи. Когато ти изпращаш сивия крайслер с антенките и слушаш абсолютно незаконно, според Наказателния кодекс ти се полагат 5 години затвор.
Така че Цветанов не само трябва да се извини и да напусне политиката - чакат го 5 години затвор.
- Но той каза "обвиненията не се потвърдиха спрямо мен".
- Главната отговорност за използване на СРС е на вътрешния министър и няма на кого друг да бъде. Няма как цял екип хора да тръгнат да подслушват на своя глава двама президенти. Това е някакъв абсурд. Може да се случи само в болната глава на Цветанов, но в действителност не може да се случи - на тях им е било разпоредено. Тези хора отиват по заповед, която им е дадена. Тя разбира се не е писмена, а устна, поне така предполагам, за да не се оставят следи... Но техниката е такова чудовище, което винаги оставя следи.
Служителят на МВР Радко Димитров пък празнувал юбилей, когато г-н Станишев сезира прокуратурата. Напуска празненството и отива да унищожава доказателства и е нанесъл вреди на тази свръхскъпа техника. Това е укриване и унищожаване на доказателства. Разрушавал е апаратура, която е държавна собственост. Тя е купувана не Цветанов да слухти и да дебне, а да върши някаква полезна за държавата работа.
Затова Цветанов не трябва да си завира главата в пясъка и да се прави на щраус.
- По-скоро е схванал добре урока, изнесен му вчера сутринта от Бареков, който му каза: "Неприятно ли ви е, че обърнах палачинката? Аз пак ще я обръщам!"
- Името на Бареков трябва да бъде зачеркнато от аналите на българската журналистика. Това лице е просто един слуга, който 59 пъти ще обърне палачинката и ще си сменя господарите. Това лице просто не съществува за мен, няма такъв журналист.
За мен е по-важно, че Цветанов прехвърля отговорността на някой друг. Какво си въобразява Цветанов - че ще му се размине? Няма да му се размине. Защото каквото и да говорим, българският народ не е "кофти матриал". И не е куче на каишка. Българският народ помни и е също като Господ - забавя, но не забравя!


