ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пациентите няма да доплащат и лев за лечение, което покрива здравната каса. Забраната ще бъде записана в рамковия договор за следващата година, каза здравният министър д-р Таня Андреева в интервю за "Труд".
В момента болници искат под различна форма доплащания от пациенти за дейности, които са финансирани от здравния ни фонд.
Промяната обаче няма да засегне доплащането на медицински изделия, които не се покриват от касата - някои стентове, протези, всички лещи.
Андреева оповести пред "Труд" пакет от мерки, които трябва да въведат ред в системата. Предвижда се право на безплатен лекар да има само този, който е платил всичките си здравни вноски не само за три години назад, както е в момента, а от 2000 г. досега (ако е имал средства да го направи).
Всяка болница, която има договор със здравната каса, ще предлага комплексност на медицинските услуги и няма да има право да иска доплащане от пациента за дейности, покривани от фонда.
В момента болници искат под различна форма доплащания от пациенти за дейности, които са финансирани от здравния ни фонд. Например под формулировката "Пакет допълнително поискани услуги" болни в столично лечебно заведение плащат за разговор с шефа на хирургичното отделение или с анестезиолога. Подобни консултации обаче са задължителни, за да бъде изплатена АГ или хирургична пътека, казаха от НЗОК.
Най-много са доплащанията при раждане. За да вземат поне 1300 лв., каквато е масовата тарифа в София, на родилките се предлагат какви ли не консултации. А за идване на бебето на бял свят - дали нормално или чрез секцио, НЗОК плаща по 580 лв.
Доплаща се и за противоепидемични мерки при терапевтични или педиатрични процедури, а те са задължителни за всички пациенти, стъпили в болница. "Да не говорим, че медицински центрове искат от болни да плащат за избор на екип, а той е разрешен само за болниците", посочи пък д-р Мими Виткова, шеф на сдружението на лицензираните доброволни фондове, които от м. г. са застрахователи.
За да се спре доплащането, д-р Андреева обеща засилен контрол и постоянни проверките. "Скоро ще оповестим отчет на "Медицинския одит", посочващ лечебни заведения, които за една и съща дейност имат двоен източник на финансиране - т.е. НЗОК и джоба на болния. Всъщност всички знаем кои са... Време е да ги назовем", посочи д-р Андреева.
Според новите правила, ако искат договор с НЗОК, лечебните заведения задължително трябва да извършват спешни дейности. "Не може да се връщат пациенти и да се прехвърлят от една болница на друга! Не може и едни лечебни заведения да си избират за кои пътеки да сключват договор, а други - не. Трябва да има нормална конкурентна среда, затова всички те ще бъдат поставени при равни условия. Който не отговаря, да си търси други механизми на финансиране", посочи Андреева. Тя готви и преструктуриране на болничната помощ, както и по-различно управление на лечебните заведения.